Rozpoczyna się Narodowy Spis Powszechny. Ponad 900 rachmistrzów na Podkarpaciu

0

fot. PUW w Rzeszowie

Ponad 900 rachmistrzów będzie spisywało mieszkańców Podkarpacia w Narodowym Spisie Powszechnym, który rozpocznie się 1 kwietnia – poinformowała na konferencji prasowej wojewoda podkarpacka Małgorzata Chomycz.

Podkreśliła, że jest to pierwszy spis od czasu wejścia Polski do UE.

„Będzie on przeprowadzany trzema metodami: internetową, telefoniczną oraz bezpośrednią, czyli rachmistrzowie będą zgłaszać się do rodzin i będą prosić o wypełnienie formularza. Będzie w nim ponad 100 pytań. Dotyczą one m.in. wyposażenia w domu i źródła utrzymania; będą też pytania, na które odpowiedź będzie dobrowolna, np. dotyczące wyznania religijnego” – dodała.

W spisie będzie też pytanie odnośnie narodowości i języka. W związku z tymi zagadnieniami, w przyszłym tygodniu z przedstawicielami mniejszości narodowych, które zamieszkują region, spotka się pełnomocnik wojewody.

Chomycz zaapelowała do mieszkańców Podkarpacia, aby jak największa grupa skorzystała z możliwości samospisu przez internet, który potrwa do 16 czerwca.

„To bardzo dobra metoda z wielu względów, m.in. dlatego, że nie ma ingerencji osób trzecich. Spis objęty jest tajemnicą i informacje będą odpersonalizowane, tak więc zostaną wykorzystane tylko do celów statystycznych” – dodała.

Jak powiedział obecny na konferencji dyrektor Urzędu Statystycznego w Rzeszowie Marek Cierpiał-Wolan, każdy rachmistrz będzie miał specjalny identyfikator, a jego tożsamość będzie można sprawdzić, dzwoniąc pod numer bezpłatnej infolinii.

Dodał, że będą dwa formularze; jeden szczegółowy z ponad 100 pytaniami, który wypełnić będzie musiała 20-proc. reprezentatywna grupa mieszkańców Podkarpacia.

„Z pozostałej grupy ok. 20 proc. populacji będzie objęte formularzem krótkim, który zawiera 16 pytań. Do tego dochodzi, mam nadzieję, liczna grupa osób, która spisze się przez internet” – podkreślił.

Na Podkarpaciu, oprócz 908 rachmistrzów, przy Narodowym Spisie Powszechnym zatrudnionych zostało również 36 teleankieterów oraz 27 dyspozytorów wojewódzkich, którzy będą kontrolować prace rachmistrzów.

Za spisanie 1 osoby poprzez formularz szczegółowy rachmistrz zarobi 10 zł, a za spisanie poprzez formularz skrócony 3 zł. Jak zaznaczył dyrektor US w Rzeszowie, rachmistrz podczas spisu może średnio zarobić ok. 5 tys. zł.

Narodowy Spis Powszechny Ludności i Mieszkań potrwa od 1 kwietnia do 30 czerwca. Samospis internetowy prowadzony będzie do 16 czerwca, natomiast od 8 kwietnia do 30 czerwca spis będzie prowadzony telefonicznie oraz przez rachmistrzów.

Źródło: PAP


Bądź na bieżąco i zostań jednym z ponad 14 tysięcy naszych obserwujących!

zostaw odpowiedź

Please enter your comment!
Please enter your name here