Fot. PUW.

Około 1,3 tony śniętych ryb zostało zebranych i zutylizowanych z zalewu w Starym Lublińcu. Teresa Kubas-Hul, wojewoda podkarpacki podczas środowej (10.07) konferencji prasowej powiadomiła o rekomendacjach, jakie wydała po posiedzeniu Wojewódzkiego Zespołu Zarządzania Kryzysowego.

O tym, że na zalewie w Starym Lublińcu pojawiła się ogromna ilość śniętych ryb pisaliśmy jako pierwsi już w czwartek (04.07). Wtedy też o zdarzeniu zostało powiadomione Wojewódzkie Centrum Zarządzania Kryzysowego.

– Podjęliśmy natychmiastowe działania. Jeszcze tego samego dnia na miejsce pojechali przedstawiciele WIOŚ i Nadzoru Wodnego w Biłgoraju (PGW Wody Polskie). Wykonane zostały badania, które potwierdziły bardzo niski poziom tlenu w wodzie – 2,1 i 1,8 mg tlenu na litr przy normie ok. 6-7. To wskazywało na wystąpienie przyduchy.  Na moje polecenie na miejsce – jeszcze tego samego dnia – wysłano pompy, aby rozpoczęły natlenianie wody oraz łódź płaskodenną do wybierania śniętych ryb – mówiła wojewda podkarpacki Teresa Kubas-Hul.

Łącznie z wojewódzkiego magazynu przeciwpowodziowego na potrzeby Urzędu Miasta i Gminy Cieszanów wydano i dostarczono: 3 łodzie ratunkowe płaskodenne z silnikami i wyposażeniem, 3 pompy spalinowe i 12 kamizelek ratunkowych.

W piątek (5 lipca) burmistrz miasta i gminy Cieszanów poinformował wojewodę, że nie jest w stanie samodzielnie opanować zaistniałego zagrożenia.

– Dlatego natychmiast wystąpiłam do ministra obrony narodowej i błyskawicznie zapadła decyzja o zadysponowaniu na miejsce 15 żołnierzy WOT, łodzi i pojazdów – wojewoda przedstawiała sytuację.

W sobotę i niedzielę wszystkie służby były na miejscu.

– W poniedziałek otrzymałam komunikat o zakończeniu działań. Wydobytych i zutylizowanych zostało ok. 1300 kg śniętych ryb. We wtorek akcja została wznowiona ze względu na to, że parametry natlenienia znów drastycznie spadły. 

We wtorek (09.07) odbyło się także kolejne posiedzenie Wojewódzkiego Zespołu Zarządzania Kryzysowego, które zakończyło się szeregiem rekomendacji wydanych przez wojewodę. Zaleciła ona gminnym i powiatowym centrom zarządzania kryzysowego analizę zasobów pomp, którymi dysponują, a także z uwagi na obecny letni czas i upały stałe monitorowanie sytuacji na wszystkich zbiornikach i rzekach w regionie. Służby zapewniają, że w związku ze zdarzeniem w Starym Lublińcu nie ma zagrożenia epidemiologicznego. 

Ze szczegółowymi rekomendacjami wojewody podkarpackiego można zapoznać się na stronie internetowej: rzeszow.uw.gov.pl.

elubaczow.com, PUW


Bądź na bieżąco i zostań jednym z ponad 14 tysięcy naszych obserwujących!

1 komentarz

zostaw odpowiedź

Please enter your comment!
Please enter your name here