Rzeszów: I Ty możesz komuś uratować życie. Zostań dawcą – konferencja na temat transplantologii na Podkarpaciu.

0
Wojewoda Małgorzata Chomycz

„Przeszczep szansą na drugie życie” – pod takim hasłem odbyła się w Rzeszowie 16 marca pierwsza otwarta konferencja poświęcona zagadnieniom transplantologii. To wspólne przedsięwzięcie Uniwersytetu Rzeszowskiego, Politechniki Rzeszowskiej i Centrum Medycznego 'Medyk’. Konferencja pod honorowym patronatem wojewody podkarpackiego ma poprawić społeczne postrzeganie transplantacji na Podkarpaciu.

W województwie podkarpackim w ostatnich latach nieznacznie wzrosła liczba dawców. W 2009 r. przeprowadzono 4 pobrania narządów, rok później 5 pobrań. Podczas gdy w województwie zachodniopomorskim w 2010r. było 64 pobrania narządów. W całej Polsce na przeszczep oczekuje 2 tysiące osób. W województwie podkarpackim w kolejce po nową nerkę czeka 120 pacjentów, wątrobę 20, serce 12. Dlatego tak ważna jest akcja propagowania transplantacji, zwłaszcza wśród młodych ludzi. Z przeprowadzonych badań przedstawionych na konferencji wynika, że zaledwie 1% studentów rzeszowskich uczelni zarejestrowanych jest jako potencjalni dawcy. Wojewoda Małgorzata Chomycz zachęcała młodych ludzi do podpisania karty dawcy, którą sama posiada od 3 lat. 'Przeszczep jest szansą na drugie życie. Jeśli możemy taką szansę komuś dać, to zróbmy to’ – mówiła do studentów wojewoda. Prof. Wojciech Rowiński, krajowy konsultant ds. transplantologii zaapelował o zintensyfikowanie działań na rzecz promowania przeszczepów.

Wojewoda Małgorzata Chomycz stale angażuje się w działalność propagującą transplantologię jako zabiegu ratującego życie. W 2009 roku jeszcze jako wicewojewoda podejmowała spotkania w Ministerstwie Zdrowia. Zwieńczeniem rozmów było powołanie wojewódzkiego konsultanta w dziedzinie transplantologii klinicznej. Od lutego 2009 roku funkcję tę pełni dr hab. n. med. Andrzej Matyja. Na terenie Podkarpacia działają także koordynatorzy pobierania i przeszczepiania komórek, tkanek i narządów w 9 szpitalach (Brzozowie, Dębicy, Jaśle, Mielcu, Przemyślu, Sanoku, Tarnobrzegu oraz w dwóch szpitalach w Rzeszowie). Ponadto władze wojewódzkie oraz samorządowe przyjęły jako jedne z pierwszych w kraju Partnerstwo dla Transplantologii. Głównym celem 'Partnerstwa’ ma być zwiększenie donacji narządów na terenie województwa.

W ramach konferencji, która odbyła się na Politechnice Rzeszowskiej prowadzony był rejestr potencjalnych dawców szpiku kostnego.

Źródło: Podkarpacki Urząd Wojewódzki


Bądź na bieżąco i zostań jednym z ponad 14 tysięcy naszych obserwujących!

zostaw odpowiedź

Please enter your comment!
Please enter your name here