GW, Lubaczów: Chcą takiego odszkodowania jak za Smoleńsk

4
Gazeta Wyborcza

Rodzina Zaworów z Lubaczowa żąda od ubezpieczyciela 1 mln zł odszkodowania za śmierć syna w wypadku samochodowym. Chce, by każdy członek rodziny dostał 250 tys. zł – tyle, ile rodziny smoleńskie – pisze dzisiejsza Gazeta Wyborcza w Rzeszowie.

– Uważam, że ból z powodu utraty bliskich rodzin ofiar katastrofy smoleńskiej jest taki sam, jak nasz po stracie syna. Jeżeli państwo wypłaca rodzinom tamtej katastrofy po 250 tys. zł zadośćuczynienia, to dlaczego my mielibyśmy dostać mniej? Chcemy, by wszyscy byli równi wobec prawa – mówi Tadeusz Zawora z Lubaczowa, ojciec 19-letniego Andrzeja, który w ub.r. został potrącony przez pijanego kierowcę. Po dwóch godzinach walki o życie zmarł. Sprawca przyznał się. Za kratkami może spędzić nawet 12 lat.

Rzeszowska kancelaria adwokacka Jachim, Lipski, Slisz w imieniu rodziny Zaworów wystąpiła do firmy ubezpieczeniowej sprawcy wypadku o wypłatę milionowego zadośćuczynienia. Po 250 tys. zł dla rodziców i jego dwójki rodzeństwa.

To pierwszy przypadek w Polsce, gdzie rodzina i ich pełnomocnicy w argumentacji o wypłatę zadośćuczynienia powołują się na wysokość kwot, które mają dostać bliscy ofiar katastrofy prezydenckiego samolotu. Kancelaria już wysłała w tej sprawie wniosek do firmy ubezpieczeniowej HDI Asekuracja Towarzystwo Ubezpieczeń SA.

„Kwota określona niniejszym wnioskiem wynika z pozytywnego założenia, iż wszyscy obywatele w obliczu doznanej krzywdy moralnej i cierpienia fizycznego są równi wobec prawa i jako tacy powinni być jednakowo traktowani. Śmierć Andrzeja Zawory jest taką samą tragedią z punktu widzenia osób jemu najbliższych jak śmierć ofiar katastrofy smoleńskiej dla ich rodzin” – napisał mec. Rafał Jachim.

Więcej na rzeszow.gazeta.pl

Zobacz także

4 komentarze

zostaw odpowiedź

Please enter your comment!
Please enter your name here