Podkarpacka policja: Uważajmy podczas odpalania fajerwerków

0

fot. internet

Zbliża się Nowy Rok. Jego powitaniu z pewnością towarzyszyć będą fajerwerki i sztuczne ognie. Policjanci apelują o ostrożność i zachowanie zasad bezpieczeństwa podczas odpalania środków pirotechnicznych.

O czym należy pamiętać podczas odpalania fajerwerków?

  • Przede wszystkim sztucznych ogni nie wolno odpalać w grupie osób, z ręki, na balkonie, z okna czy z dachu pokrytego łatwopalną papą.
  • Fajerwerków nie można demontować, czy próbować ponownie odpalać tych, które nie zadziałały.
  • Należy kierować je do góry, nie wolno stawiać inaczej niż wskazuje instrukcja.
  • Pamiętajmy również, że środków pirotechnicznych nie wolno wrzucać do ogniska.

Podczas odpalania sztucznych ogni szczególną uwagę zwracajmy na dzieci. Pilnujmy, by oglądały fajerwerki z bezpiecznej odległości. Pod żadnym pozorem nie pozwalajmy, aby same odpalały petardy. Pamiętajmy też o zwierzętach, które boją się wybuchów. Zadbajmy, by nasze czworonogi nie zakłócały spokoju innym i nie były narażone na odgłosy wybuchów.

Ubiegłej zimy, tuż przed Nowym Rokiem, 9-latek z Brzózy Królewskiej doznał oparzeń kilku palców i trafił do szpitala, po tym, jak w jego dłoniach wybuchła petarda – o tym zdarzeniu przeczytasz tutaj.

Zgodnie z Rozporządzeniem Wojewody Podkarpackiego do 10 stycznia 2011 r. na terenie województwa podkarpackiego obowiązuje zakaz używania wyrobów pirotechnicznych. Zakaz nie obowiązuje w dniu 31 grudnia 2010 r. oraz w dniu 1 stycznia 2011 r. Nie obejmuje też organizatorów imprez i przedsięwzięć artystycznych, rozrywkowych, rekreacyjnych i szkoleniowych, którzy organizując takie imprezy i przedsięwzięcia, zgodnie z obowiązującymi przepisami, uzyskali zezwolenie właściwych organów. Przeczytaj tekst Rozporządzenia.

Policja przypomina również, że sprzedaż materiałów i wyrobów pirotechnicznych osobom niepełnoletnim jest zabroniona. Za tego typu przestępstwo grozi kara pozbawienia wolności do 2 lat. Taka sama kara grozi też za nieostrożne obchodzenie się z wyrobami pirotechnicznymi i np. spowodowanie poważnych obrażeń.


zostaw odpowiedź

Please enter your comment!
Please enter your name here