Podkarpacie: Powstał Wschodni Klaster Informatyczny

0

fot. PAP

Osiem firm z Podkarpacia i Lubelszczyzny powołało do życia Wschodni Klaster Informatyczny. Dzięki tej inicjatywie chcą m.in. zmienić wizerunek Polski Wschodniej oraz bliżej ze sobą współpracować. Klaster powstał w ramach unijnego projektu współfinansowanego z programu Rozwój Polski Wschodniej.

Inicjatorem powołania klastra było stowarzyszenie Informatyka Podkarpacka. Jego prezes Wojciech Materna powiedział PAP, że jednym z głównych celów klastra będzie zmiana wizerunku Podkarpacia i całej Polski Wschodniej, która – póki co – nie kojarzy się z nowoczesnymi technologiami.

„Postanowiliśmy połączyć swoje siły, by pomnożyć potencjał i dzielić się umiejętnościami oraz doświadczeniem. Chcemy współdziałać na rzecz wdrażania innowacyjnych rozwiązań oraz wspólnie sprzedawać nasze produkty nie tylko w regionie, ale w całym kraju. Planujemy m.in. razem przygotowywać oferty w różnych przetargach, by były one konkurencyjne dla wielkich korporacji z branży informatycznej” – dodał.

Podkreślił, że klaster chce wypromować swoją markę, żeby była ona rozpoznawalna na rynku IT (technologii informatycznych). „Dlatego będziemy przyglądać się każdej firmie, która będzie chciała do nas się przyłączyć. Będziemy dbać o to, by były to firmy wiarygodne, którym zależy na współpracy” – zaznaczył Materna.

Wśród założycieli klastra są m.in. firmy: Biuro-Mat, BMM, Enzo, Etobres i Ideo. Kolejne już zgłosiły chęć przyłączenia się do tej inicjatywy.

Klaster to geograficzne skupisko firm danej branży. Przedsiębiorstwa te konkurują, ale równocześnie, w pewnych obszarach, współpracują ze sobą, dzięki czemu osiągają wspólnie korzyści. Jednym z najsłynniejszych przykładów klastrów jest Dolina Krzemowa w USA, a w Polsce – działająca na Podkarpaciu Dolina Lotnicza.

Źródło: HUK, PAP

zostaw odpowiedź

Please enter your comment!
Please enter your name here