Transgraniczny projekt Lubaczowa i Jaworowa

0

Przebudowa Rynku w Lubaczowie (Podkarpackie) oraz modernizacja sceny letniej w Jaworowie na Ukrainie – m.in. te dwie inwestycje zostaną zrealizowane w ramach wspólnego projektu obu miast. Jego wartość wynosi ok. 1,5 mln euro.

„Chcemy także przeprowadzić szkolenia z zakresu udzielania informacji turystycznej i obsługi ruchu turystycznego. Udział w nich wezmą m.in. właściciele gospodarstw agroturystycznych czy pensjonatów. Projekt zakłada również wykonanie turystycznej podstrony na oficjalnych stronach internetowych Lubaczowa i Jaworowa z tłumaczeniami na: angielski, ukraiński i polski” – dodał Kania.

Jaworów jest miastem partnerskim Lubaczowa od 1997 r. i – co podkreślił Kania – współpraca między przedstawicielami obu miast układa się bardzo dobrze. „Nie mieliśmy żadnych problemów z namówieniem naszych ukraińskich parterów do tego wspólnego projektu. Umowa na jego realizację powinna być podpisana w styczniu przyszłego roku” – zaznaczył.

Jednym z najważniejszych punktów projektu jest przebudowa lubaczowskiego rynku i przywrócenie mu historycznego układu urbanistycznego. Jak podkreślił Kania, rynek jest zaniedbany. Projekt zakłada m.in. uporządkowanie drzewostanu i montaż fontanny oraz ławek.

„Chcemy, by rynek stał się miejscem spotkań. W przyszłości planujemy urządzać tam koncerty dla mieszkańców i turystów. To jest ważne szczególnie w perspektywie Euro 2012 i budowanego właśnie przejścia granicznego w Budomierzu, które oddalone jest o 10 km od Lubaczowa” – dodał.

Jaworów to miasto powiatowe w obwodzie lwowskim, liczy ok. 16 tys. mieszkańców. Lubaczów zaś ma ponad 12 tys. mieszkańców i jest stolicą powiatu. Oba powiaty graniczą ze sobą.

Źródło: Gazeta WyborczaL

Zobacz także

zostaw odpowiedź

Please enter your comment!
Please enter your name here