Ewakuacja i alarm bombowy w „Dwójce”. Służby ćwiczyły w Lubaczowie

450-lecie Oleszyc
Podobne wpisy

Lubaczowscy policjanci wzięli udział w ćwiczeniach z zakresu ochrony ludności i obrony cywilnej, które zorganizowano na terenie Szkoły Podstawowej nr 2 w Lubaczowie. Tematem przewodnim działań była ewakuacja osób oraz rozpoznanie minersko-pirotechniczne w związku z podejrzeniem podłożenia ładunku wybuchowego.

Przedsięwzięcie, zainicjowane przez Urząd Miejski w Lubaczowie, miało na celu usprawnienie procedur współdziałania struktur obrony cywilnej, służb ratunkowych i placówek oświatowych w sytuacjach kryzysowych.

Głównym założeniem ćwiczeń, które wpisują się w zadania z zakresu ochrony ludności, była weryfikacja procedur oraz doskonalenie algorytmów postępowania w przypadku wystąpienia zagrożenia o charakterze terrorystycznym. Scenariusz działań zakładał uzyskanie informacji o prawdopodobieństwie podłożenia ładunku wybuchowego w budynku oświatowym.

Po otrzymaniu zgłoszenia dyrekcja placówki podjęła decyzję o ewakuacji uczniów oraz personelu dydaktycznego i administracyjnego. Sprawna ewakuacja do wyznaczonych miejsc zbiórki stanowiła kluczowy element praktycznego sprawdzania planów ochrony ludności. Równolegle o zaistniałej sytuacji powiadomione zostały właściwe służby ratunkowe oraz organy zarządzania kryzysowego.

Na miejsce skierowano siły policyjne, w tym funkcjonariuszy z nieetatowej grupy rozpoznania minersko-pirotechnicznego Komendy Powiatowej Policji w Lubaczowie. Do zadań mundurowych należało zabezpieczenie rejonu przyległego do obiektu, odcięcie dróg dojazdowych dla osób postronnych oraz przeprowadzenie szczegółowego sprawdzenia pomieszczeń szkoły pod kątem obecności przedmiotów niebezpiecznych.

Fot. KPP Lubaczów.

zostaw odpowiedź
Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

450-lecie Oleszyc
Zobacz pełny kalendarz
Nasz patronat
Często czytane