W miniony piątek, 28 marca, w Hucie Różanieckiej w gminie Narol, odbyło się spotkanie przedstawicieli sektora kultury z małych miejscowości. Wydarzenie połączyło warsztaty, panele szkoleniowe i networking.
W wydarzeniu udział wzięli animatorzy kultury, działacze NGO, samorządowcy, przedsiębiorcy i reprezentanci branży turystycznej. Uczestnicy pracowali nad rozwojem publiczności, skutecznym zarządzaniem instytucjami kultury oraz dywersyfikacją finansowania. Prelegenci dzielili się dobrymi praktykami, wskazując na potrzebę dialogu społecznego, współdecydowania i budowania lokalnych sieci współpracy.
Spotkanie otworzyła Agnieszka Dadak z Fundacji Alternatywnych Inicjatyw Edukacyjnych, koordynatorka programu „Kreatorzy Zmiany. Innowacyjne modele biznesowe dla pozamiejskich sektorów kreatywnych”. Pierwszy panel szkoleniowy poprowadzili Iwona Pawelec Burczaniuk i Marcin Piotrowski ze Stowarzyszenia Folkowisko. Przedstawili sprawdzone strategie budowania sieci współpracy, wykorzystywania lokalnego potencjału oraz angażowania publiczności jako aktywnego współtwórcy wydarzeń. Kolejny panel poprowadziła Agnieszka Janczewska ze Stowarzyszenia Działań Lokalnych Spichlerz. Opowiedziała o działalności Ośrodka Kultury Zameczek w Gaszowicach, który funkcjonuje w modelu rzadko spotykanym w Polsce – bez stanowiska dyrektora, w oparciu o współdecydowanie lokalnej społeczności. Po przerwie przyszedł czas na pracę w grupach. Uczestnicy mieli za cel wypracować rozwiązania na najważniejsze wyzwania stojące przed kulturą w środowiskach wiejskich i małych miastach.
Wnioski z warsztatów zostaną zaprezentowane podczas konferencji „Łącząc ogniwa kreatywności pozamiejskiej Europy” 10 kwietnia w Czernicy.
Galeria zdjęć, fot. Stowarzyszenie Folkowisko.











