22 C
Lubaczów

Wiesław Kapel odznaczony Medalem Reipublicae Memoriae Meritum

Podobne wpisy

W środę, 19 marca 2025 roku, w Wojewódzkim Domu Kultury w Rzeszowie odbyła się uroczystość wręczenia Medali Reipublicae Memoriae Meritum. W gronie uhonorowanych znalazł się Wiesław Kapel, Wójt Gminy Lubaczów.

Medal Reipublicae Memoriae Meritum, nadawany przez Instytut Pamięci Narodowej, jest wyrazem uznania dla osób, które w szczególny sposób przyczyniają się do upamiętniania wydarzeń i postaci z historii Narodu Polskiego w latach 1917–1990 oraz wspierają IPN w działalności edukacyjnej i naukowej.

Uroczysta ceremonia w Rzeszowie

W uroczystości wręczenia odznaczeń wzięli udział wyróżnieni wraz z rodzinami i współpracownikami, a także liczni przedstawiciele władz, w tym Tomasz Lorenc wojewoda podkarpacki, Piotr Pilch, wicemarszałek województwa podkarpackiego oraz Bogusława Buda, przewodnicząca Regionalnej Sekcji Oświaty i Wychowania NSZZ „Solidarność”. W imieniu prezesa Instytutu Pamięci Narodowej oraz Kapituły Medalu odznaczenia wręczył dr hab. Dariusz Iwaneczko, dyrektor IPN Oddział w Rzeszowie.

Wiesław Kapel – strażnik pamięci o historii regionu

Wójt Gminy Lubaczów, Wiesław Kapel, od lat aktywnie działa na rzecz zachowania pamięci historycznej oraz dziedzictwa kulturalnego regionu. Jego inicjatywy, takie jak organizacja Festiwalu Dziedzictwa Kresów, powstanie Zespołu Pieśni i Tańca „Kresy”, a także działalność na rzecz upamiętnienia ofiar ukraińskich nacjonalistów podczas II wojny światowej, sprawiły, że Lubaczów i okolice stały się ważnym centrum kultury kresowej.

Dzięki jego staraniom w Gminie Lubaczów powstały liczne miejsca pamięci, pomniki i tablice upamiętniające tragiczne wydarzenia z przeszłości. Wśród kluczowych przedsięwzięć znalazło się odsłonięcie pomnika Józefa Piłsudskiego w Baszni Dolnej z okazji stulecia odzyskania niepodległości przez Polskę oraz umieszczenie tablicy pamięci mieszkańców Ulicka-Seredkiewicz zamordowanych przez ukraińskich nacjonalistów w Krowicy Samej. Dzięki jego staraniom powstało także miejsce pamięci zagłady ludności żydowskiej w Mokrzycy.

Ponadto, Wiesław Kapel aktywnie współpracuje z Instytutem Pamięci Narodowej, wspierając organizację wydarzeń edukacyjnych, historycznych i kulturalnych, w tym rekonstrukcji historycznych, konferencji i wystaw.

Historia jako fundament przyszłości

Odznaczenie Wiesława Kapla to dowód na to, że historia może być nie tylko przedmiotem badań naukowych, ale także istotnym elementem współczesnej tożsamości i edukacji. Dzięki jego działaniom Gmina Lubaczów stała się miejscem, w którym pielęgnowanie pamięci o przeszłości idzie w parze z nowoczesnym rozwojem i kulturą.

Oto kilka zdjęć z uroczystości, fot IPN Rzeszów.

Najnowsze wpisy

zostaw odpowiedź

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

25 kwi
Ogólnopolski Festiwal Słowa
MDK Lubaczów
27 kwi
III Bieg Wielkoocki i Nordic Walking
Gmina Wielkie Oczy
27 kwi
Rudka - uroczystości rocznicowe
Rudka
27 kwi
Wiosenna Giełda Ogrodnicza
Kresowa Osada
27 kwi
Anna Klimczewska - spotkanie
Powiatowa Biblioteka Publiczna w Lubaczowie
27 kwi
Rozmowy na Pograniczu
Zespół Cerkiewny w Radrużu
1 maj
Narolska Majówka
Rynek w Narolu
1 maj
Majówka z Gminą Lubaczów
Kresowa Osada
7 maj
Akcja krwiodawstwa
Centrum Kultury i Sportu w Cieszanowie
9 maj
Kino Lubaczów
MDK Lubaczów

Często czytane