Władze Lubaczowa przypominają, że na terenie naszego miasta obowiązuje nowy regulamin utrzymania czystości i porządku. Dokument został przyjęty jednogłośnie na posiedzeniu sesji Rady Miejskiej 19 grudnia.
Na oficjalnej stronie miasta pojawił się komunikat przypominający mieszkańcom o obowiązywaniu nowego regulaminu utrzymania czystości i porządku na terenie Gminy Miejskiej Lubaczów. Jego modyfikacja to efekt wprowadzenia nowych przepisów. W dokumencie określono szczegółowe zasady gromadzenia i segregacji odpadów.
Zgodnie z zapisami, odpady zmieszane (niesegregowane) pozostałe z sortowania odpadów komunalnych należy gromadzić w pojemnikach z metalu lub tworzywa sztucznego albo workach koloru czarnego, a wielkość pojemnika powinna być nie mniejsza niż 120 litrów. W przypadku odpadów segregowanych na nieruchomościach jednorodzinnych dopuszcza się zbierania odpadów komunalnych w workach z tworzywa sztucznych oraz workach biodegradowalnych o pojemności 60, 80 i 120 litrów. Na terenie zabudowy wielorodzinnej i w miejscach publicznych – w pojemnikach o pojemności min. 120 litrów.
Największe zmiany dotyczą ogólnych zasad segregacji – od stycznia 2025 r. wszedł obowiązek segregacji nowej frakcji odpadów – tekstylia i odzież, które do tej pory można było umieszczać w pojemnikach na odpady zmieszane. Teraz zużyte tekstylia traktowane są jako oddzielny typ odpadów i nie można ich już wyrzucać do pojemników na odpady zmieszane. Takowe powinny trafić do Punktu Selektywnego Zbierania Odpadów Komunalnych (PSZOK), który od stycznia działa przy ul. Inżynieryjskiej.
Kolejna zmiana dotyczy odpadów budowlanych i rozbiórkowych pochodzących z gospodarstw domowych powstałych podczas prac niewymagających zezwolenia. Wprowadzono dla tych odpadów poszczególne wysegregowane frakcje (drewno, tworzywa sztuczne, szkło, metale, gips), które mieszkańcy Lubaczowa będą mogli także oddawać bezpłatnie do PSZOK-u.
Należy pamiętać, że decyzja o zakwalifikowaniu odpadów do przyjęcia na PSZOK po ocenie zachowania prawidłowej segregacji odpadów należy do pracownika PSZOK, a dotyczy to wszystkich odpadów przyjmowanych w punkcie.
W przypadku gdy pracownik PSZOK stwierdzi, że odpady nie są oddawane w sposób selektywny, lub gdy pracownik PSZOK stwierdzi prawdopodobieństwo, że odpady pochodzą z działalności gospodarczej – może odmówić przyjęcia tych odpadów. Odmowa przyjęcia odpadów może nastąpić także gdy odpady zagrażają życiu lub zdrowiu osób lub zagrażają zanieczyszczeniu środowiska, np. poprzez nieszczelne pojemniki.
Jak podkreślają władze miasta:
„Należy pamiętać, że prawidłowa segregacja odpadów na terenie naszej nieruchomości oraz odpowiednie zarządzanie odpadami przez gminę, które jest możliwe przy wsparciu mieszkańców to podstawa do zachowania współczynników odpowiedniego poziomu recyklingu wytwarzanych odpadów przez nas wszystkich, a zarazem uniknięcia kar i zwiększenia opłaty za gospodarowanie odpadami komunalnymi na nieruchomościach.”
Zobacz także: