2 lutego 2025 roku przypadła 19. rocznica sakry biskupiej Jego Ekscelencji księdza Biskupa Mariana Rojka. To wyjątkowa okazja, by wspomnieć bogaty dorobek duchowy i naukowy oraz wieloletnią posługę obecnego ordynariusza diecezji zamojsko-lubaczowskiej.
Biskup Marian Rojek urodził się 9 kwietnia 1955 roku w Rzeszowie. Po przyjęciu święceń kapłańskich 7 czerwca 1981 roku z rąk bp. Ignacego Tokarczuka w przemyskiej katedrze, rozpoczął swoją drogę posługi duszpasterskiej oraz naukowej. Po rocznym wikariacie w parafii w Brzozowie został skierowany na specjalistyczne studia teologiczne w Rzymie. W 1987 roku obronił doktorat z teologii dogmatycznej na Papieskim Uniwersytecie Gregoriańskim, poświęcony relacji między Kościołem a Eucharystią.
Od 1987 roku dzielił się swoją wiedzą, wykładając teologię dogmatyczną w Wyższym Seminarium Duchownym w Przemyślu. Pełnił funkcję prefekta, wicerektora, a w latach 2001–2005 był rektorem seminarium.
21 grudnia 2005 roku papież Benedykt XVI mianował ks. Mariana Rojka biskupem pomocniczym archidiecezji przemyskiej, przydzielając mu stolicę tytularną Tisedi. Jego konsekracja biskupia odbyła się 2 lutego 2006 roku w katedrze w Przemyślu. Głównym konsekratorem był abp Józef Michalik, metropolita przemyski, a współkonsekratorami bp Kazimierz Górny z Rzeszowa oraz bp Jan Ozga z Kamerunu.
Za dewizę swojej posługi biskupiej bp Rojek przyjął słowa „Eucharystia Panis Vitae” (Eucharystia Chlebem Życia). W swoim herbie umieścił kielich z hostią – symbol Eucharystii, a także ukoronowany monogram Najświętszej Maryi Panny oraz herby Przemyśla i Rzeszowa.
30 czerwca 2012 roku bp Marian Rojek został mianowany biskupem diecezji zamojsko-lubaczowskiej, jednej z najmłodszych diecezji w Polsce. Ingres do katedry zamojskiej odbył się 11 sierpnia 2012 roku. Od tego czasu kieruje diecezją, dbając o jej rozwój duchowy i organizacyjny, a także angażując się w liczne inicjatywy duszpasterskie. Biskup Rojek często gości w Lubaczowie, uczestniczy w różnych ruroczystościach i spotyka się w wiernymi.