Fot. Archiwum.

Artysta Janusz Szpyt z Lubaczowa odniósł wielki sukces w prestiżowym międzynarodowym konkursie na zaprojektowanie stacji Drogi Krzyżowej. Konkurs, organizowany przez Fabrykę św. Piotra w Watykanie przyciągnął artystów z całego świata.

Wśród 13 finalistów znalazło się aż czterech polskich twórców: Tadeusz Boruta, prof. Antoni Cygan, Paweł Domaszewicz oraz Janusz Szpyt. Choć główną nagrodę zdobył szwajcarski malarz Manuel Andreas Dürr, obecność w ścisłym finale to ogromne uznanie dla polskiej sztuki sakralnej, która po raz kolejny została doceniona na arenie międzynarodowej. Jak informuje Fabryka św. Piotra, organ zarządzający Bazyliką Watykańską, zwycięzca konkursu przygotuje wszystkie 14 stacji Drogi Krzyżowej, które zostaną czasowo umieszczone w Bazylice Watykańskiej w Wielkim Poście 2026 r. W tym samym roku obchodzona będzie 400. rocznica konsekracji tej świątyni. 

Janusz Szpyt urodził się w 1960 roku w Lubaczowie. Studiował w Akademii Sztuk Pięknych w Krakowie na Wydziale Grafiki w Katowicach w pracowni prof. Jerzego Dudy-Gracza, a następnie na Wydziale Malarstwa pod kierunkiem prof. Włodzimierza Buczka. Szpyt jest znany ze swojej swobody w operowaniu formą i kolorem, a także mistrzowskiego posługiwania się światłem. Artysta w czerwcu br. obchodził 40-lecie swojej pracy twórczej.

Gratulujemy Januszowi Szpytowi tego wielkiego sukcesu i życzymy dalszych osiągnięć w świecie sztuki!

Szpyt eksponuje swoje prace na wystawach indywidualnych i zbiorowych w kraju oraz za granicą, zyskując uznanie zarówno w Polsce, jak i na międzynarodowej scenie artystycznej. Jest m.in. autorem polichromii w lubaczowskiej Konkatedrze.

Oto archiwalny wywiad z Januszem Szptem z gazety Ziemia Lubaczowska z 2017 roku.


Bądź na bieżąco i zostań jednym z ponad 15 tysięcy naszych obserwujących!

3 komentarze

zostaw odpowiedź

Please enter your comment!
Please enter your name here