W czwartek, 12 grudnia 2024 r., w Miejskiej Bibliotece Publicznej w Lubaczowie odbyło się spotkanie autorskie z Janem Kucą, historykiem i regionalistą, który zaprezentował swoją najnowszą książkę pt. „Miłków. Niezapomniana wieś”. Wydarzenie przyciągnęło licznych miłośników historii regionu oraz osoby związane emocjonalnie z nieistniejącą już wsią Miłków, której pozostałości znajdują się na terenie gminy Stary Dzików.

Jan Kuca, znany ze swojego wieloletniego zaangażowania w dokumentowanie dziejów regionu, opowiedział o procesie zbierania materiałów do książki, który obejmował rozmowy z dawnymi mieszkańcami oraz odkrywanie zapomnianych miejsc i tradycji. Podczas spotkania autor przedstawił unikalne zdjęcia archiwalne, które ukazywały życie codzienne mieszkańców, działalność lokalnych instytucji, takich jak przedszkole, huta szkła czy cegielnia, a także krajobrazy i cmentarze.

Ważnym elementem wystąpienia była opowieść o tragicznych wydarzeniach, które doprowadziły do zniknięcia Miłkowa z mapy. Wysiedlenia ludności, działania Armii Czerwonej i tragiczne losy ofiar nacjonalistów z OUN-UPA zostały przedstawione w sposób poruszający i skłaniający do refleksji. Autor przypomniał, że dziś w miejscu dawnej wsi porasta las, jednak wciąż można odnaleźć fundamenty cerkwi i pozostałości nagrobków.

Spotkanie uświetniły wystąpienia zaproszonych gości, m.in. Zofii Tabin, która przeczytała fragment książki i podkreśliła jej wartość historyczną, oraz dr. Jacka Hołuba, który opowiadał o odkryciu cerkwiska i zaangażowaniu młodzieży w zgłębianie dziejów Miłkowa. Dyrektor Muzeum Kresów w Lubaczowie, Piotr Zubowski, podziękował Janowi Kucy za przekazanie eksponatów z Miłkowa do zbiorów muzeum, a Jan Cieplicki zachęcał do odwiedzania strony Miłków – niezapomniana wieś na Facebooku, gdzie udostępniane są kolejne materiały upamiętniające tę miejscowość.

Spotkanie było wyjątkową okazją do zgłębienia historii Miłkowa, która – mimo fizycznego zniknięcia – żyje w pamięci dawnych mieszkańców i ich potomków. Uczestnicy mogli zakupić książkę, porozmawiać z autorem oraz wymienić się swoimi wspomnieniami. Wydarzenie nie tylko przybliżyło lokalną historię, ale także skłoniło do refleksji nad koniecznością jej zachowania dla przyszłych pokoleń.

Galeria zdjęć, fot. Robert Kryla.


Bądź na bieżąco i zostań jednym z ponad 15 tysięcy naszych obserwujących!

zostaw odpowiedź

Please enter your comment!
Please enter your name here