Mieszkańcy Lubaczowa, Gminy Lubaczów oraz Gminy Horyniec-Zdrój mogą wziąć udział w konsultacjach społecznych. Te dotyczą projektu strategii rozwoju związanych z Miejskim Obszarem Funkcjonalnym Lubaczów na lata 2022 – 2030.
Czym jest tzw. MOF, czyli Miejski Obszar Funkcjonalny?
Zgodnie z wprowadzoną w Koncepcji Przestrzennego Zagospodarowania Kraju 2030 (jest to najważniejszy krajowy dokument strategiczny dotyczący zagospodarowania przestrzennego kraju) definicją, Miejski Obszar Funkcjonalny to układ osadniczy ciągły przestrzennie, złożony z odrębnych administracyjnie jednostek (gmin miejskich, wiejskich i miejsko-wiejskich) i składający się ze zwartego obszaru miejskiego oraz powiązanej z nim funkcjonalnie strefy zurbanizowanej.
Gmina miejska Lubaczów oraz gminy wiejskie: Lubaczów i Horyniec-Zdrój pod koniec 2021 roku zawarły porozumienie w sprawie współdziałania na rzecz opracowania Strategii celem utworzenia Miejskiego Obszaru Funkcjonalnego. Choć definicja może wydawać się trudna, w praktyce chodzi o międzygminną współpracę, która ma za zadanie przynieść mieszkańcom wspomnianych gmin wiele korzyści, m.in. podnieść ich kompetencje, tworzyć konkurencyjną ofertę inwestycyjną czy rozwój usług turystycznych, uzdrowiskowych. Współpraca ta ma na celu także rozwinąć infrastrukturę komunalną czy poprawić bezpieczeństwo i dostępność komunikacyjną.
Na stronie Gminy Lubaczów pojawiło się zaproszenie do wzięcia udziału w konsultacjach społecznych, które mają na celu omówienie projektu Strategii Rozwoju Zintegrowanych Inwestycji Terytorialnych MOF na lata 2022-2030. Jednym z ich elementów będzie spotkanie w Miejkim Domu Kultury w Lubaczowie, które odbędzie się 5 grudnia o godz. 10:00 (sala na I piętrze).
Jak czytamy na stronie Gminy Lubaczów, na spotkaniu przedstawione zostaną główne założenia programowe i wdrożeniowe dokumentu. Organizatorzy rozumieją przez to wizję, misję, cele strategiczne wraz z odpowiednimi działaniami oraz zakres planowanych przez samorządy należące do MOF projektów. Podczas spotkania będzie można także dowiedzieć się więcej na temat założeń przestrzenno-funkcjonalnych czy złożyć swoje uwagi oraz opinie do projektu.
Spotkanie jest otwarte dla wszystkich – mieszkańców, przedsiębiorców, przedstawicieli „trzeciego sektora” czy instytucji publicznych. Jeśli ktoś nie będzie mógł uczestniczyć w nim osobiście, możliwe będzie dołączenie do wydarzenia w formule online.
Bądź na bieżąco i zostań jednym z ponad 15 tysięcy naszych obserwujących!