Prowadzenie własnej firmy to ważny krok do osiągnięcia niezależności zawodowej i możliwości realizacji własnych pomysłów. W jaki sposób założyć nową działalność i o czym warto przy tym pamiętać? W poniższym artykule znajdziesz najważniejsze etapy zakładania własnej firmy.
Od czego zacząć?
Działalność gospodarcza polega na zorganizowanej działalności zarobkowej, która jest wykonywana ciągle i we własnym imieniu. W celu jej prowadzenia należy zgłosić firmę do Centralnej Ewidencji i Informacji o Działalności Gospodarczej – CEiDG. Jest to rejestr przedsiębiorców, którzy w Polsce prowadzą jednoosobową działalność gospodarczą.
Jak założyć firmę? Podczas rejestracji w CEiDG ważnym krokiem jest podanie nazwy firmy, która będzie się składać z imienia i nazwiska oraz wybranego zwrotu, sformułowania czy pseudonimu. Firmę możesz prowadzić w jednym miejscu lub kilku stałych, lub bez stałego adresu czy mobilnie. Warto jednak pamiętać, że do zgłoszonego adresu do doręczeń we wniosku w CEiDG należy mieć tytuł prawny.
Wybór formy opodatkowania
Podczas zakładania firmy przedsiębiorca będzie musiał również przypisać swoją działalność do określonego kodu w Polskiej Klasyfikacji Działalności (PKD). Wybór może okazać się o tyle istotny, że niektóre kody są powiązane z określonymi formami opodatkowania czy obowiązkiem korzystania z kasy fiskalnej. Kod wybiera się na podstawie charakteru działalności – należy wybrać jeden kod główny oraz dowolną liczbę kodów dodatkowych.
Kolejnym krokiem będzie wybór jednej z trzech form opodatkowania: na zasadach ogólnych (według skali podatkowej – stawka podatkowa uzależniona jest od dochodów i wynosi 12% i 32%), według stawki liniowej (stawka podatkowa jest stała i wynosi 19%) oraz na ryczałcie od przychodów ewidencjonowanych.
Jeśli na etapie zakładania firmy nie wybierzesz żadnej z form opodatkowania, firma automatycznie zacznie być rozliczana na zasadach ogólnych. Przed wyborem konkretnej formy opodatkowania warto upewnić się, która z opcji będzie najkorzystniejsza. Warto również pamiętać, że niektóre formy opodatkowania, np. ryczałtem od przychodów ewidencjonowanych, nie będą dostępne dla danej działalności.
Księgowość, zgłoszenie do ZUS-u i założenie konta bankowego
Ważną decyzją do podjęcia będzie również ta dotycząca profilu prowadzonej księgowości. Istnieje możliwość zlecenia księgowości online, skorzystania z usług biura rachunkowego lub samodzielnego prowadzenia księgowości. Trzeba również pamiętać o zgłoszeniu do ZUS (można to zrobić poprzez wypełnienie wniosku do CEIDG online) oraz założeniu konta bankowego.
Co do zasady każdy przedsiębiorca powinien zarejestrować się jako płatnik VAT. Warto jednak upewnić się, czy w przypadku prowadzonej przez nas działalności istnieje taka konieczność.
Zakładanie firmy to niekiedy wymagający i stresujący proces, który może okazać się łatwiejszy dzięki zdobyciu niezbędnej wiedzy. Dopełnienie najważniejszych formalności pozwoli na bezproblemowe rozpoczęcie działalności gospodarczej.
Artykuł sponsorowany.
Bądź na bieżąco i zostań jednym z ponad 15 tysięcy naszych obserwujących!