Muzeum Kresów w Lubaczowie zostało uhonorowane nagrodą „Świadek Historii”. Laur ten jest przyznawany przez Instytut Pamięci Narodowej osobom i instytucjom zasłużonym dla upamiętniania historii Polski.
W trakcie gali XIII edycji tej nagrody, która odbyła się 6 listopada 2024 r. w Rzeszowie, wiceprezes IPN dr Mateusz Szpytma oraz dyrektor IPN Oddział w Rzeszowie dr hab. Dariusz Iwaneczko wręczyli wyróżnienia laureatom. Uroczystość miała miejsce w Instytucie Teologiczno-Pastoralnym im. św. Sebastiana Pelczara i zgromadziła licznych gości oraz przedstawicieli świata kultury i edukacji.
Muzeum Kresów w Lubaczowie zostało docenione za swoją działalność na rzecz ochrony i promocji kultury Kresów dawnej Rzeczypospolitej. Jego bogate zbiory przedstawiają historię i kulturę ziemi lubaczowskiej, a dodatkowa działalność naukowo-badawcza przyczynia się do popularyzacji wiedzy na temat tych terenów. Muzeum jest również zaangażowane w kultywowanie pamięci o tragicznych wydarzeniach, takich jak holokaust oraz zbrodnie dokonane przez nacjonalistów ukraińskich. Dzięki opiece nad Zespołem Cerkiewnym w Radrużu, wpisanym na listę światowego dziedzictwa UNESCO, placówka odgrywa istotną rolę w zachowaniu unikalnego dziedzictwa kulturowego regionu. Nagrodę podczas gali odebrał dyrektor Muzeum Kresów Piotr Zubowski.
To dla nas ogromny zaszczyt i dowód uznania dla naszej pracy na rzecz ochrony pamięci o Kresach i dziedzictwie kulturowym naszego regionu” – mówi dyrektor Muzeum Kresów w Lubaczowie Piotr Zubowski. „Nagroda Świadek Historii’ motywuje nas do dalszych działań i wzmacnia nasze poczucie odpowiedzialności za przeszłość, którą staramy się pielęgnować i przekazywać kolejnym pokoleniom. Cieszymy się, że nasze wysiłki są dostrzegane i doceniane, a nasza praca przyczynia się do budowania świadomości historycznej nie tylko lokalnej społeczności, ale i całego kraju”.
W gronie wyróżnionych znaleźli się także: Stanisław Alot, Publiczne Katolickie Liceum Ogólnokształcące im. Anny Jenke w Jarosławiu, Szkoła Podstawowa im. Armii Krajowej w Błażowej Dolnej oraz Zespół Szkół im. Wincentego Witosa w Zarzeczu. Każdy z tych laureatów wnosi wkład w rozwój świadomości historycznej i kultywowanie pamięci o przeszłości Polski, oddając hołd bohaterom i wydarzeniom kluczowym dla naszej tożsamości narodowej.
Po wręczeniu nagród uczestnicy uroczystości mieli okazję obejrzeć spektakl „A ponad ziemią z kulami latały brylanty. Rzecz o Krzysztofie Kamilu Baczyńskim” oraz zapoznać się z kampanią informacyjną IPN dotyczącą programu „Straty osobowe i ofiary represji pod okupacją niemiecką w latach 1939–1945”.
Galeria zdjęć, fot. Igor Witowicz (IPN).
Bądź na bieżąco i zostań jednym z ponad 15 tysięcy naszych obserwujących!