Gminy Horyniec-Zdrój, Narol i Wielkie Oczy dołączyły do unijnego projektu „Podkarpackie – żyj i oddychaj”. Dzięki temu mieszkańcy będą mogli m.in. skorzystać z pomocy doradców ds. powietrza i energii, którzy pomogą przy wymianie starych pieców, termomodernizacji budynków oraz uzyskaniu dotacji.
Celem programu jest poprawa jakości powietrza na terenie Podkarpacia poprzez działania takie jak wymiana przestarzałych pieców (tzw. „kopciuchów”), termomodernizacja budynków czy rozwój odnawialnych źródeł energii (OZE). W ramach projektu mieszkańcy tych gmin będą mogli skorzystać z kompleksowej pomocy doradców ds. powietrza i energii. Ich zadaniem jest wspieranie zainteresowanych w kwestiach związanych z termomodernizacją i wymianą źródeł ciepła. Zatrudnienie tych ekspertów jest finansowane z budżetu projektu, a ich rola jest kluczowa – będą działać przez sześć lat, wspierając gminy w poprawie jakości powietrza i zarządzaniu energią.
Doradcy będą świadczyć kompleksową pomoc przy wymianie starych pieców, podpowiadając mieszkańcom, jak przeprowadzić termomodernizację, a także pomagając w wyborze instalacji OZE, takich jak panele fotowoltaiczne. Będą również doradzać w kwestii wyboru najbardziej opłacalnych rozwiązań, które pozwolą obniżyć koszty ogrzewania, a co za tym idzie, rachunki domowe. Wsparcie obejmuje także pomoc w uzyskaniu dotacji z programów takich jak „Czyste Powietrze” czy „Mój Prąd”, w tym wypełnianie wniosków o dofinansowanie.
Projekt przewiduje szczególną opiekę dla osób dotkniętych ubóstwem energetycznym, które borykają się z trudnościami w opłaceniu rachunków za ogrzewanie i utrzymanie ciepła w domach. Doradcy będą ściśle współpracować z gminnymi ośrodkami pomocy społecznej, aby dotrzeć do najbardziej potrzebujących rodzin i zapewnić im dostęp do niezbędnych programów wsparcia.
Projekt LIFE jest również kluczowym elementem w implementacji środków z regionalnego programu Fundusze Europejskie dla Podkarpacia (FEP). Na działania związane z poprawą efektywności energetycznej budynków oraz odnawialnymi źródłami energii przewidziano ponad 600 mln złotych w formie dotacji. W realizację projektu „Podkarpackie – żyj i oddychaj” zaangażowanych jest 66 partnerów, z czego 61 to podkarpackie gminy. Projekt będzie realizowany do 2033 roku,
Bądź na bieżąco i zostań jednym z ponad 15 tysięcy naszych obserwujących!
Klimat. roku na rok się ociepla Imy coraz łagodniejsze, atu kochana EU nakazuje wdrażanie coraz bardziej kosztownych technologi i rozwiązań które co tu ukrywać w bardzo dużym stopniu niszczą nasza planetę!!!
Czy w ogóle ktoś się zastanawia ile litu, niklu oraz metali rzadkich – manganu i kobaltu, potrzeba do wyprodukowania jednej baterii?
A ile ziemi trzeba będzie przekopać,wyciąć lasów , wysadzić gór aby dostać się do tych metali!!!
OT TAKA WASZA OCHRONA SRODOWISKA.