W środę (09.10) w Miejskim Domu Kultury w Lubaczowie gościł Rafał Wilk. Spotkanie z polskim żużlowcem i paraolimpijczykiem odbyło się w ramach projektu „Młodzi… Gniewni… Kulturalni…”.
Rozmowę z mistrzem paraolimpijskim oraz mistrzem świata w handbike’u poprzedziła projekcja filmu „Rafał Wilk. Człowiek ze stali”. Dokument ukazuje sportową drogę Rafała Wilka, od jej początków i kariery żużlowej, poprzez tragiczny wypadek na torze oraz wielki powrót na sportowe areny w trakcie Igrzysk Paraolimpijskich w Londynie.
Podczas rozmowy gość spotkania wrócił myślami do jego wielkiej pasji, jaką był żużel. Niestety karierę przerwał tragiczny wypadek. Jak wspominał, mimo chwil zwątpienia, nie poddał się, a dzięki najbliższym, rodzinie i przyjaciołom miał motywację do ciężkiej pracy nad sobą. Między innymi dzięki temu odnalazł kolejne pasje – narciarstwo zjazdowe i kolarstwo. Rafał Wilk mówił także o swoich sukcesach odnoszonych podczas Igrzysk Olimpijskich i Mistrzostw Świata.
Podczas spotkania paraolimpijczyk motywował młodych ludzi do przełamywania stereotypów. Bez skrępowania mówił o niepełnosprawności i o tym jak często musi się mierzyć z brakiem zrozumienia czy wręcz dyskryminacji. Namawiał młodych ludzi, by nie poddawali się nawet wtedy, kiedy sytuacja wydaje się beznadziejna. Czasami tracąc jedno, zyskujemy dużo więcej… i tylko od nas samych zależy czy rozwiniemy skrzydła. Człowieka ze STALI możemy postrzegać dwojako: jako świetnie zapowiadającego się żużlowca, który osiągał sukcesy w zawodach młodzieżowych w barwach Stali Rzeszów, lub też człowieka ze stali, odpornego na czynniki zewnętrzne, niezłomnego w dążeniu do celu, takiego, który pomimo przeciwności losu nigdy się nie poddaje – relacjonuje MBP w Lubaczowie.
Spotkanie z Rafałem Wilkiem było ostatnią z inicjatyw zorganizowanych w ramach projektu „Młodzi… Gniewni… Kulturalni…”, a jego uczestnikom i opiekunom wręczono upominki. Wydarzeniu towarzyszyła także wystawa „Z książką mi do twarzy”, będąca efektem warsztatów fotograficznych zrealizowanych w MBP w Lubaczowie.
Partnerami projektu „Młodzi… Gniewni… Kulturalni…” są: Powiatowe Centrum Kultury w Lubaczowie (koordynator projektu), Miejska Biblioteka Publiczna w Lubaczowie, Młodzieżowy Ośrodek Wychowawczy w Lubaczowie, Dom Dziecka w Nowej Grobli, Koło Gospodyń Wiejskich w Mokrzycy. Jego realizacja jest możliwa w ramach programu Bardzo Młoda Kultura 2024 i uzyskała dofinansowanie ze środków Narodowego Centrum Kultury na lata 2023-2025, którego operatorem w województwie podkarpackim jest Centrum Kulturalne w Przemyślu.
Galeria zdjęć.









elubaczow.com, MBP w Lubaczowie
Bądź na bieżąco i zostań jednym z ponad 15 tysięcy naszych obserwujących!