To ważny, choć niechętnie podejmowany temat – z racji swojej delikatnej natury. Warto jednak wiedzieć, jaki status ma kredyt gotówkowy po śmierci kredytobiorcy i co można zrobić z tym tematem, gdy bliska osoba umiera, pozostawiając po sobie nieuregulowane płatności.

Co się dzieje z kredytem po śmierci kredytobiorcy?

To jak wygląda proces spłacania pożyczki gotówkowej po śmierci kredytobiorcy jest w dużym stopniu uzależnione od tego, na jakich warunkach była zawierana pożyczka, a już na pewno ma związek z tym, czy zostało wykupione dedykowane ubezpieczenie kredytu gotówkowego a śmierć. Tym samym jest to główny punkt, od którego trzeba zacząć zrozumienie zarządzania takim długiem – zwłaszcza w kontekście takich kwestii jak to, że:

  • Po pierwsze, spłata kredytu przechodzi na spadkobierców wskazanych w testamencie.
  • – Po drugie, spadkobiercy zawsze mają możliwość odrzucenia spadku.
  • Po trzecie, śmierć kredytobiorców nie może w automatyczny sposób spowodować umorzenia długów.

Kolejnym czynnikiem wpływającym na to, co się dzieje z kredytem po śmierci kredytobiorcy jest sam rodzaj zaciągniętego długu. Inaczej bowiem wygląda to w sytuacji, w której mowa o hipotece, a całkiem inny temat jest w przypadku niewielkiej pożyczki gotówkowej.

Ważne do zapamiętania! W ramach spadku dziedziczy się zarówno pasywa, jak i aktywa. Pamiętaj też, że jeśli testament nie został spisany – dziedziczenie odbywa się na zasadach zgodnych z ustawą.

Kto spłaca kredyt gotówkowy po śmierci kredytobiorcy?

To, kto ostatecznie spłaca kredyt gotówkowy po zmarłej osobie jest zależne od wielu różnych czynników, a w największym stopniu ma to związek z dziedziczeniem, o którym mowa powyżej. Można to wyjaśnić w następującej kolejności dziedziczenia długu:

1. Małżonek oraz dzieci spadkodawcy (w tym przypadku kredytobiorcy) dziedziczą dług w pierwszej kolejności.

2. Małżonek oraz rodzice spadkodawcy (zmarłego kredytobiorcy) są tymi, którzy wg ustawy w drugiej kolejności są wyznaczeni do spłaty długu.

3. W trzeciej kolejności do spłaty długu jest małżonek, rodzeństwo spadkodawcy oraz zstępni rodzeństwa – jeśli występują.

4. W czwartej kolejności mowa o dziadkach spadkodawcy i zstępnych dziadków.

5. Gmina zamieszkiwana przez spadkodawcę lub też Skarb Państwa są następni w kolejności do dziedziczenia spadku.

Masz dług do spłacenia po zmarłym krewnym, ale brakuje Ci środków na ten cel i nie masz żadnej alternatywy. Pamiętaj, że zawsze możesz sam szukać pomocy w opcji finansowania tego rodzaju, a dzięki rankingom takim jak: www.direct.money.pl/ranking-kredytow-gotowkowych z łatwością możesz sprawdzić i porównać najlepsze oferty kredytów gotówkowych, jakie są dostępne w danym momencie.

Jak wygląda spłata kredytu gotówkowego po śmierci kredytobiorcy?

Analizując kredyt gotówkowy po śmierci kredytobiorcy  trzeba zapamiętać, że w chwili śmierci kredytobiorcy konieczność spłaty kredytu spada na spadkobierców. Jeśli nie zostaną oni wskazani w testamencie, będą wybrani według zasad dziedziczenia ustawowego – co oznacza, że spłata kredytu w większości przypadków spada na najbliższą rodzinę zmarłej osoby.

Aby lepiej zrozumieć to, na jakich prawach działa kredyt gotówkowy a śmierć kredytobiorcy – warto zajrzeć do Kodeksu Cywilnego, który to dokładnie reguluje wszystkie powiązane z tym tematem kwestie. Pamiętaj, że nie każdy zainteresowany może mieć dostęp do wysokości kwoty zobowiązania czy zasad spłaty z nią związanych – nawet, jeśli jest to osoba będąca najbliższym członkiem rodziny. Bank udziela takich informacji wyłącznie spadkobiercy posiadającemu odpowiednie dokumenty, które poświadczają jego status.

Czy umowa kredytu wygasa z chwilą śmierci kredytobiorcy?

Mówiąc o kredycie gotówkowym po śmierci kredytobiorcy przede wszystkim trzeba znać i rozumieć powszechną praktykę banku, która wskazuje na to, że gdy kredytobiorca umiera umowa kredytu nieprzerwanie trwa. Nie ma więc sytuacji, w której by wygasała – chyba, że mowa o bardzo specyficznej umowie lub też zabezpieczeniu w postaci wykupionego ubezpieczenia, które to uwzględnia taką praktykę.

Opcjonalnie można spróbować wystosować odpowiedni wniosek o umorzenie kredytu po śmierci kredytobiorcy – daje to jakąś szansę na pozytywną odpowiedź ze strony banku, w zależności od treści umowy. Jednak nie ma mowy o sytuacji, w której umowa kredytu wygasłaby z chwilą śmierci pożyczkodawcy.

Jak uniknąć spłaty kredytu po śmierci kredytobiorcy?

Można wymienić kilka sposobów, które pozwalają na podjęcie próby uniknięcia spłaty kredytu po śmierci kredytobiorcy.

Pierwszym jest ubezpieczenie kredytu gotówkowego a śmierć kredytobiorcy. Jeśli polisa, która została podpisana przez kredytobiorcę obejmuje ubezpieczenie na wypadek śmierci, wtedy bliscy zmarłej osoby mogą odetchnąć z ulgą, bo sprawa jest załatwiona. Można też rozważyć odrzucenie spadku. Alternatywnym rozwiązaniem jest wniosek o umorzenie kredytu, wspomniany w akapicie powyżej. Może być to najlepsze rozwiązanie w wyjątkowej sytuacji życiowej i jest kwestią rozważaną bardzo indywidualnie.

Artykuł sponsorowany.


Bądź na bieżąco i zostań jednym z ponad 15 tysięcy naszych obserwujących!

zostaw odpowiedź

Please enter your comment!
Please enter your name here