Na rynku wydawniczym pojawiła się nowa pozycja, która z pewnością wzbudzi zainteresowanie wielu regionalistów, historyków i czytelników. „Jak feniks z popiołów. Cieszanów i okolice w latach 1944-1950” to książka autorstwa Waldemara Czachura, która na niemal 300 stronach opowiada historię Cieszanowa oraz miejscowości należących do gminy Cieszanów-Wieś w latach 1944–1950.
Wydarzenia z tego okresu nie były łatwe dla mieszkańców tych terenów. Doszczętne spalenie Cieszanowa 3 maja 1944 roku przez UPA, a także zniszczenie wielu okolicznych wsi w ponad 80%, sprawiły, że ludność musiała stawić czoło trudnej sytuacji. W książce podejmowana jest próba odpowiedzi na pytania dotyczące warunków politycznych i gospodarczych, w jakich mieszkańcy podejmowali trud odbudowy swoich miejscowości. Autor analizuje również, jakie konkretne osoby angażowały się w strukturach władzy lokalnej oraz jakie instytucje powołano, aby przywrócić życie polityczne, społeczne, kulturalne i gospodarcze.
To pozycja, która z pewnością wpisuje się w lokalną historię i przypomina o trudnych czasach, przez jakie musieli przejść mieszkańcy tych terenów. Jest to również ważny głos w dyskusji dotyczącej odbudowy i rewitalizacji zniszczonych społeczności.
Książka „Jak feniks z popiołów. Cieszanów i okolice w latach 1944-1950” można nabyć w Miejskiej Bibliotece Publicznej w Cieszanowie w cenie 25 złotych.
PZ, elubaczow.com
Bądź na bieżąco i zostań jednym z ponad 15 tysięcy naszych obserwujących!