W niedzielę (07.07) w Baszni Dolnej miały miejsce uroczystości poświęcone pamięci mieszkańców Gminy Lubaczów, którzy zostali wywiezieni przez sowietów na Syberią. Zainaugurowała je msza święta w miejscowym kościele pw. Św. Andrzeja Boboli.

Mszę świętą w intencji zesłańców Sybiru sprawował proboszcz ks. dr Leszek Bruśniak. Po nabożeństwie odbyła się uroczysta ceremonia złożenia kwiatów przy tablicy pamiątkowej złożonej „pamięci mieszkańców Gminy Lubaczów wywiezionych przez sowietów na Syberię w 1940 roku, zmarłych na nieludzkiej ziemi, ocalonych i wdzięcznych Bogu za powrót do Ojczyzny”.

Ceremonię złożenia kwiatów poprzedziła wspólna modlitwa oraz wystąpienie Pana Wiesława Kapla Wójta Gminy Lubaczów. Podkreślił on, że zesłańcy Sybiru przeszli przez terror, oderwani od bliskich, ojczyzny w nieludzkich warunkach cierpieli i umierali. Wielu z nich nie wróciło do Ojczyzny. Ci ludzie doczekali się swojego upamiętnienia, co jest niezwykle ważne w przywracaniu im należnej pamięci, zwłaszcza wśród młodzieży – relacjonuje Gmina Lubaczów.

W uroczystości udział wzięły delegacje: Zespołu Szkolno-Przedszkolnego w Baszni Dolnej, Rodzin zesłańców Sybiru, Związku Harcerstwa Polskiego, Jednostki Strzeleckiej 2033 im. Gen. Józefa Kustronia w Lubaczowie, Sołectwa Basznia Dolna oraz Samorządu Gminy Lubaczów.


Bądź na bieżąco i zostań jednym z ponad 14 tysięcy naszych obserwujących!

1 komentarz

zostaw odpowiedź

Please enter your comment!
Please enter your name here