Skolioza to deformacja kręgosłupa, która zwykle zaczyna się w dzieciństwie. Jej skutki mogą wpływać na całe życie pacjenta. Jakie są objawy skoliozy i jak ją leczyć?

Skolioza, często nazywana bocznym skrzywieniem kręgosłupa, to schorzenie, które może prowadzić do poważnych problemów zdrowotnych, np. do niewydolności krążenia. Dlatego tak ważne jest odpowiednie leczenie. Choć wielu z nas słyszało o skoliozie, niewielu zdaje sobie sprawę z jej pełnych konsekwencji oraz dostępnych metod leczenia. Co warto wiedzieć na temat skoliozy?

Co to jest skolioza?

Skolioza (potocznie określana jako boczne skrzywienie kręgosłupa) może mieć różne stopnie nasilenia. Kręgosłup osoby ze skoliozą nie jest prosty, lecz zakrzywia się do boku, skręca lub wypłaszcza się. Wygięcie w jednym z odcinków kręgosłupa (często jest to piersiowy odcinek kręgosłupa) powoduje zaburzenie równowagi tułowia i przesunięcie środka ciężkości. Jakie są przyczyny skoliozy?

  • – Skolioza wrodzona – wiąże się z wadami rozwojowymi kręgów. Często towarzyszy wadom serca i układu moczowo-płciowego.
  • – Skolioza idiopatyczna – jej przyczyna jest nieznana. Zwykle pojawia się u dzieci i młodzieży w okresie szybkiego wzrostu. Częściej występuje u dziewcząt.
  • – Skolioza neuromięśniowa – wynika z problemów neurologicznych lub mięśniowych, takich jak porażenie mózgowe, dystrofia mięśniowa czy przepuklina oponowo-rdzeniowa.

Jakie są objawy skoliozy?

Objawy skoliozy mogą być subtelne, szczególnie we wczesnych stadiach choroby. Rodzice i nauczyciele często są pierwszymi osobami, które zauważają nietypową postawę dziecka. Objawy skoliozy to m.in.:

  • – Asymetria ramion – jedno ramię może być położone wyżej niż drugie. 
  • – Wystające łopatki – jedna łopatka może bardziej odstawać lub być ustawiona wyżej.
  • – Nierówna talia – można zauważyć wyraźne wcięcie z jednej strony.
  • – Przechylenie tułowia w jedną stronę – można zauważyć, że ciało jest pochylone w jedną stronę.
  • – Garbaty wygląd pleców – wygarbienie po jednej stronie pleców.
  • – Bóle kręgosłupa – w niektórych przypadkach skolioza może prowadzić do bólu kręgosłupa. Ból pleców rzadko zdarza się u dzieci, dlatego jest to objaw, którego nie można bagatelizować.
  • – Problemy z oddychaniem – w niektórych przypadkach skolioza może powodować zniekształcenie klatki piersiowej, co wpływa na funkcjonowanie płuc i serca. Może to prowadzić do trudności w oddychaniu.

Warto pamiętać, że skolioza nie zawsze powoduje ból czy inne dolegliwości, dlatego regularne badania kontrolne u dzieci i młodzieży są kluczowe dla wczesnego wykrycia tego schorzenia.

Jak wygląda leczenie skoliozy?

Leczenie skoliozy zależy od wielu czynników, takich jak wiek pacjenta, stopień skrzywienia kręgosłupa oraz postęp choroby. Istnieje kilka metod leczenia, które trzeba dostosować do indywidualnych potrzeb pacjenta. W przypadkach łagodnej skoliozy, gdy stwierdzono boczne skrzywienie kręgosłupa u dzieci, które nadal rosną, lekarze mogą zalecić regularne kontrole, aby monitorować postęp choroby. Często zalecane są ćwiczenia wzmacniające mięśnie pleców i poprawiające postawę. Jeśli skolioza postępuje, a pacjent wciąż jest w okresie wzrostu, konieczne może być noszenie gorsetu ortopedycznego, który może zapobiec dalszemu skrzywieniu. Skuteczność tej metody zależy od regularności noszenia gorsetu, często przez wiele godzin dziennie.

Bardzo ważna jest też rehabilitacja. Specjalistyczne ćwiczenia mogą pomóc wzmocnić mięśnie pleców, poprawić postawę i złagodzić bóle związane ze skoliozą. W przypadkach ciężkiej skoliozy konieczna może być operacja. Jej celem jest wyprostowanie i stabilizacja kręgosłupa. Operacja wymaga długiego okresu rekonwalescencji, ale może znacząco poprawić jakość życia pacjenta.


Bądź na bieżąco i zostań jednym z ponad 14 tysięcy naszych obserwujących!

zostaw odpowiedź

Please enter your comment!
Please enter your name here