Przez trzy dni, od 5 do 7 lipca, zgłębialiśmy tajniki i wiedzę na temat kolejnictwa. W ramach Festiwalu Dziedzictwa Kresów w Baszni Dolnej i Lubaczowie odbyły się obchody jubileuszu 140-lecia dawnej linii kolejowej Jarosław-Sokal.

Świętowanie 140-lecia linii kolejowej Jarosław – Sokal (obecnie nr 101 Munina – Hrebenne) rozpoczęło się w piątek (05.07) w Baszni Dolnej. Do Kresowej Osady zjechali miłośnicy kolei i historii, którzy wzięli udział w seminarium na temat kolei i kolejnictwa na Kresach. Spotkanie zakończył panel dyskusyjny na temat obecnej sytuacji i przyszłości linii przebiegającej przez powiat lubaczowski.

W sobotę (06.07) w Zespole Zamkowo-Parkowym przy Muzeum Kresów w Lubaczowie odbyło się natomiast spotkanie z Dominiką Leszczyńską ze Stacji Muzeum w Warszawie oraz Michałem Jerzym Chromińskim.

Natomiast w niedzielę (07.07) w Baszni Dolnej odbył się PIKNIK KOLEJOWY, który przyciągnął sporo chętnych i okazał się być niezwykle popularny. Wzięli w nim udział nie tylko mieszkańcy powiatu lubaczowskiego, ale także goście z całego województwa. Dla ułatwienia dojazdu z Rzeszowa ruszył specjalny, bezpłatny kurs nowoczesnego hybrydowego szynobusu 36WE hb. Ponadto sporo chętnych skorzystało z przejazdów Basznia Dolna – Horyniec-Zdrój. W czasie podróży dorośli mogli zwiedzić wnętrze maszyny, podziwiać piękne widoki naszego regionu i rozmawiać z maszynistą. Z kolei dzieci, zwłaszcza te, które pierwszy raz jechały po torach kolejowych, mogły przeżyć niezapomniane chwile.

Na miejscu, w Stacji Basznia, na amatorów podróży kolejowych czekało sporo atrakcji. Na torach bocznych podstawiono drezyny – spalinowa i rowerowa. Otwarto stoiska promocyjne spółek kolejowych i nowoczesny sprzęt, jakiego na co dzień używa Straż Ochrony Kolei. Pracownicy Stacji Muzeum z Warszawy opowiedzieli o historii kolejnictwa. Przeprowadzone zostały warsztaty naukowe i kulinarne, a animatorzy zorganizowali gry i zabawy dla każdego bez względu na wiek.

Galeria zdjęć.


Bądź na bieżąco i zostań jednym z ponad 14 tysięcy naszych obserwujących!

zostaw odpowiedź

Please enter your comment!
Please enter your name here