Fot. MBP w Lubaczowie.

W piątek, 15 czerwca 2024 roku, w Miejskiej Bibliotece Publicznej w Lubaczowie odbyło się wyjątkowe spotkanie promujące najnowsze wydanie czasopisma „Jednodniówka – Lubaczów 2024”. Wydarzenie to było jednym z wielu punktów programu obchodów Dni Lubaczowa.

Spotkanie rozpoczął Marek Małecki, Prezes Towarzystwa Miłośników Ziemi Lubaczowskiej, który opowiedział o procesie powstawania czasopisma. Podkreślił, że praca nad publikacją to efekt współpracy z autorami oraz zespołem redakcyjnym, w szczególności z Januszem Mazurem, który koordynował działania autorów i grafików. Marek Małecki zwrócił uwagę na zaangażowanie i fachowość całego zespołu, a także na dbałość o każdy detal.

Kolejnym prelegentem był Janusz Waldemar Zubrzycki, który przedstawił swoją serię tekstów „Lubaczów na łamach prasy”. Omówił on wybrane artykuły dotyczące Lubaczowa, które ukazywały się w XIX i XX wieku w czasopismach takich jak „Gazeta Lwowska”, „Dziennik Lwowski”, „Gazeta Narodowa” i „Gazeta Polska”. Szczególną uwagę poświęcił „Gazecie Lwowskiej”, opisując jej ewolucję od pisma skierowanego do urzędników do publikacji dla szerszej publiczności.

Z kolei Maria Magoń rozpoczęła swoje wystąpienie stwierdzeniem, że „Każdy dzień, każda minuta i sekunda jest historią”. Podzieliła się swoją pasją do historii Kresów, przybliżając tematykę Wilna i Wileńszczyzny oraz podróże członków Towarzystwa Miłośników Lwowa i Kresów Południowo-Wschodnich. Opisała ona także działalność amatorskiego teatru „Uno” działającego przy Miejskim Domu Kultury w Lubaczowie.

Natomiast Adam Swatek-Czernecki zaprezentował sylwetkę księdza Tadeusza Rudnika, ukazując go jako wielkiego patriotę i człowieka o gołębim sercu. Swatek-Czernecki przedstawił bogate życie księdza Rudnika, jego podróże oraz zaangażowanie w pomoc rodakom w Polsce i na Ukrainie.

Na zakończenie, Katarzyna Pelc-Antonik, dyrektor MBP w Lubaczowie, omówiła inne artykuły zamieszczone w „Jednodniówce”, które dotyczyły działalności biblioteki oraz współrealizowanych projektów takich jak „Sprawiedliwi Ziemi Lubaczowskiej” i „Kresowe wspomnienia”. Pelc-Antonik wspomniała także o osobach, które odeszły w ostatnim roku, w tym Jerzym Tabaczku, Marii Bukowej, Małgorzacie Klimkiewicz i Reginie Adamowicz.

Spotkanie było okazją do wymiany doświadczeń i opinii oraz do bliższego kontaktu czytelników z autorami czasopisma. Uczestnicy mieli możliwość zapoznania się z twórczością autorów oraz podzielenia się swoimi uwagami i refleksjami.


Bądź na bieżąco i zostań jednym z ponad 14 tysięcy naszych obserwujących!

zostaw odpowiedź

Please enter your comment!
Please enter your name here