W dobie rosnącej świadomości ekologicznej wszelkie rozwiązania związane z odnawialnymi źródłami energii zyskują coraz większą popularność. Są one stosowane zarówno przez gospodarstwa domowe, jak i firmy. Sprawdź, jakie aspekty wpływają na opłacalność fotowoltaiki!

Fotowoltaika jest jednym z najchętniej wykorzystywanych odnawialnych źródeł energii. Taka inwestycja przynosi stopniowy zwrot, niekiedy dostępne są też różnego rodzaju dofinansowania na jej budowę. Jednak można również spotkać się z opiniami, że jest to przedsięwzięcie mało opłacalne. Co trzeba wziąć pod uwagę, decydując się na takie rozwiązanie?

Fotowoltaika dla firm – na czym polega?

Wiele przedsiębiorstw decyduje się obecnie na wdrożenie rozwiązań opartych na odnawialnych źródłach energii. Więcej na ten temat można znaleźć na https://helfigroup.pl/fotowoltaika-dla-firm/. Fotowoltaika pozwala na generowanie energii elektrycznej z promieniowania słonecznego. Dzięki temu firma może obniżyć koszty związane z opłatami za prąd. Nadmiar wyprodukowanej energii można też sprzedać, co dodatkowo ogranicza koszty funkcjonowania przedsiębiorstwa i sprawia, że fotowoltaika dla firm jest rozwiązaniem wartym przemyślenia. 

Czy firma musi dysponować dużą powierzchnią na instalację fotowoltaiczną?

Wielkość instalacji ma wpływ na jej wydajność, jednak również firmy dysponujące mniejszą powierzchnią mogą czerpać korzyści z takiego rozwiązania. Aby skonsultować wszystkie szczegóły techniczne, warto skontaktować się z firmą, która zajmuje się instalacjami fotowoltaicznymi. Eksperci pomogą znaleźć odpowiednie rozwiązanie i oszacować wydajność możliwej do zbudowania instalacji.

Jak długo może działać instalacja fotowoltaiczna?

Takie rozwiązania muszą być nie tylko wydajne, ale także trwałe i bezawaryjne. Zwrot z inwestycji planowany jest zwykle na wiele lat, dlatego warto zdecydować się na urządzenia i materiały objęte gwarancją – zwykle wynosi ona 25 lat. W tym czasie instalacja powinna nie tylko się zwrócić, ale zacząć już przynosić zyski.

Czy obsługa instalacji fotowoltaicznej wymaga ponoszenia dodatkowych kosztów?

Współczesne instalacje fotowoltaiczne są niemal bezobsługowe. Należy jednak pamiętać, aby regularnie czyścić panele, ponieważ osiadający na nich kurz i brud może ograniczać dostęp promieni słonecznych, a przez to zmniejszać efektywność działania instalacji. W tym celu zwykle wystarczy delikatne przemycie ich wilgotną ścierką. Wszelkie prace konserwacyjne powinny być wykonywane zgodnie z zaleceniami producenta.

Bilans zysków z fotowoltaiki

Aby ocenić opłacalność takiego rozwiązania, należy brać pod uwagę koszty związane z budową instalacji. Te mogą być bardzo różne w zależności od rozmiaru instalacji, zastosowanych komponentów oraz wielu innych czynników. Niekiedy jednak możliwe jest uzyskanie dofinansowań, które pozwalają nieco obniżyć wysokość inwestycji. Należy też pamiętać, że korzystanie z odnawialnych źródeł energii ma także pozytywny wpływ na wizerunek firmy, co także może mieć znaczenie dla osiąganych przez przedsiębiorstwo wyników.


Bądź na bieżąco i zostań jednym z ponad 14 tysięcy naszych obserwujących!

zostaw odpowiedź

Please enter your comment!
Please enter your name here