Dożynki to coroczne święto rolników, kiedy dziękują za zbierane plony. Jest to czas radości, wspólnego świętowania oraz wyrażania wdzięczności za trud i ciężką pracę na roli. W tym roku gospodarzem uroczystości będzie gmina Cieszanów, a rolnicy z powiatu lubaczowskiego będą świętować w Nowym Siole.

Święto Plonów w Nowym Siole

Dożynki Powiatowe odbędą się na placu przy Szkole Podstawowej w Nowym Siole. Termin tegorocznych obchodów został ustalony na niedzielę 25 sierpnia. To wydarzenie co roku przyciąga mieszkańców całego powiatu, którzy wspólnie celebrują zakończenie żniw i dziękują za zebrane plony. Uroczystość ta ma swoje korzenie w dawnych obrzędach ludowych, kiedy to rolnicy po zakończeniu żniw składali ofiary z pierwszych zbiorów. Dziś dożynki łączą w sobie elementy tradycyjne z nowoczesnymi, tworząc barwne i radosne święto.

„Dożynki to wyjątkowy czas, kiedy możemy wspólnie dziękować za ciężką pracę naszych rolników i cieszyć się owocami ich wysiłku. To również okazja do integracji lokalnej społeczności oraz pielęgnowania naszych tradycji. Niech to będzie czas radości, wspólnoty i wdzięczności za plony, które są owocem całorocznej pracy” – mówi Starosta Lubaczowski Barbara Broź.  

Choć szczegółowy program dożynek nie został jeszcze ogłoszony, można się spodziewać, że jak co roku, uroczystości będą obejmować dziękczynną mszę świętą, korowód dożynkowy, część oficjalną z przemówieniami i wręczeniem odznaczeń, część artystyczną, tradycyjne konkursy i dodatkowe atrakcje.

Do zobaczenia 25 sierpnia w Nowym Siole!


Bądź na bieżąco i zostań jednym z ponad 14 tysięcy naszych obserwujących!

3 komentarze

zostaw odpowiedź

Please enter your comment!
Please enter your name here