Samorząd Województwa Podkarpackiego będzie współorganizował z gminą Lubaczów kolejną edycję Festiwalu Dziedzictwa Kresów. Wczoraj w Baszni Dolnej podpisano umowę w tej sprawie.

Festiwal Dziedzictwa Kresów to jedno z większych wydarzeń kulturalnych na Podkarpaciu, które w ciągu kilkunastu lat wypracowało swoją renomę i uznanie wśród jego uczestników. Każdego roku organizatorzy zapraszają na cykl kilkudziesięciu wydarzeń do kilkunastu lokalizacji. To liczne prelekcje, koncerty, spotkania autorskie, Ogólnopolskie Spotkanie Środowisk Kresowych, a do tego wystawy, warsztaty, kina plenerowe, pokazy i konkursy kulinarne oraz wiele innych przedsięwzięć, które pozwalają odbiorcy poznać i „dotknąć” świat Kresów.

Tegoroczna edycja zapowiada się równie imponująco, a to za sprawą jeszcze większego niż do tej pory zaangażowania w to ogromne przedsięwzięcie Samorządu Województwa Podkarpackiego. W środę (05.06) w Baszni Dolnej zostało zawarte w tej sprawie porozumienie, które podpisali marszałek podkarpacki Władysław Ortyl i wójt gminy Lubaczów Wiesław Kapel. W myśl jego zapisów całościowe wsparcie samorządu województwa to blisko 600 tys. złotych. Zgodnie z zawartym porozumieniem, Województwo Podkarpackie zobowiązało się m.in. do wsparcia promocyjnego FDK, kompleksowej obsługi Ogólnopolskiego Spotkania Środowisk Kresowych oraz do przygotowania koncertowych wydarzeń festiwalowych.

Wagę tej współpracy podkreśla wójt Wiesław Kapel.

Bez wsparcia Samorządu Województwa Podkarpackiego tego festiwalu by nie było. (…) Cieszę się, że ten festiwal może tak wyglądać, może mieć taki zasięg, może mieć taką ofertę programową, dzięki tej szeroko rozumianej współpracy. (…) Podpisywane porozumienie służy temu byśmy mogli jeszcze sprawniej podjąć działania, które przełożą się na konkretne propozycje festiwalowe – mówił wójt gminy Lubaczów.

Marszałek Władysław Ortyl podkreślał, że festiwal jest doskonałą lekcją historii, tej dotyczącej Kresów, a bez znajomości wielowiekowej historii tych terenów nie możemy nie możemy dobrze i w pełni zrozumieć współczesnej historii.

Kresy są dzisiaj nie tylko pewną magią, ale są wielką historią. Wszyscy o tym wiemy, że żeby zrozumieć dzieje naszego kraju, to jeżeli ktoś nie zna historii Kresów, nie zna wpływu tych Kresów na dzieje naszej państwowość, na nasz rozwój, to po prostu niestety nie potrafi zrozumieć tego, co w Polsce się stało przez wieki – mówił marszałek Ortyl.

Wydarzenia tegorocznego Festiwalu Dziedzictwa Kresów rozpoczną się początkiem lipca i potrwają do 4 sierpnia, kiedy to będzie miał tradycyjny wielki finał FDK na błoniach Kresowej Osady.

Galeria zdjęć z podpisania porozumienia oraz konferencji prasowej.


Bądź na bieżąco i zostań jednym z ponad 14 tysięcy naszych obserwujących!

zostaw odpowiedź

Please enter your comment!
Please enter your name here