We wtorek (04.06) uczniowie Szkoły Podstawowej w Łukawicy w gminie Narol mieli okazję uczestniczyć w wyjątkowych zajęciach prowadzonych przez Grzegorza Ciećkę, regionalistę z Horyńca-Zdroju. Zaprezentował on technikę tradycyjnego zadruku na tkaninie, odtwarzając wzór pochodzący z XIX wieku.

Dzieci i młodzież mogły samodzielnie odbijać wzory na materiale, co pozwoliło im lepiej zrozumieć dawną technikę nadruku oraz poznać historię regionu. Dzięki zajęciom uczniowie nie tylko zdobyli praktyczne umiejętności, ale także mieli okazję zgłębić wiedzę na temat lokalnej tradycji i kultury. Pasja i umiejętności prowadzącego wzbudziły duże zainteresowanie wśród uczniów, którzy z entuzjazmem przystąpili do praktycznych zajęć.

Spotkanie w Łukawicy nie tylko przybliżyło uczniom historię ich regionu, ale także pokazało, jak ważne jest odtwarzanie, pielęgnowanie i przekazywanie kolejnym pokoleniom tradycji swoich przodków. Z tego właśnie doskonale znany jest Grzegorz Ciećka. W poprzednich latach wiele czasu i zaangażowania poświęcił m.in. kamieniarce bruśnieńskiej, czy drzeworytowi płazowskiemu. Teraz skupił się na ożywieniu techniki zadruku tkanin, która była niegdyś popularna na naszych terenach.

Tradycja drukowania tkanin na terenie powiatu lubaczowskiego była praktykowana w przeszłości, ale niemal zanikła po II wojnie światowej. Teraz o istnieniu tej sztuki zdobniczej w naszym regionie dowiedzieć się można dzięki książce Romana Reinfussa „Polskie Druki Ludowe na Płótnie” oraz eksponatom w Muzeum Kresów w Lubaczowie.

Galeria zdjęć, fot. GOK w Narolu.


Bądź na bieżąco i zostań jednym z ponad 14 tysięcy naszych obserwujących!

zostaw odpowiedź

Please enter your comment!
Please enter your name here