Jak donoszą polskie Wojska Obrony Cyberprzestrzeni (WOC), nasz kraj stał się najczęstszym celem ataków hakerskich na całym świecie. W ciągu zaledwie tygodnia w Polsce dokonuje się ponad 1000 cyberataków na organizacjach w różnych sektorach.

Dzięki Internetowi przedsiębiorstwa każdej wielkości mogą docierać do coraz to większych rynków z dowolnego miejsca na świecie. Umożliwia im to też wydajniejszą pracę, dzięki której fizyczna odległość przestaje mieć jakiekolwiek znaczenie. Niezależnie jednak od stopnia cyfryzacji i tego, jak dana firma uzależniona jest od połączenia z siecią, cyfrowe bezpieczeństwo powinno stanowić integralną część każdego planu i działania każdej firmy. Zwłaszcza że kradzież informacji cyfrowych jest dziś najczęściej zgłaszanym przestępstwem. Aktualnie przewyższa ono swą popularnością nawet kradzieże fizyczne.

Zatrważające dane polskich Wojsk Obrony Cyberprzestrzeni

Podczas konferencji CPX Cyber ​​security Summit and Expo, która odbyła się w lutym 2024 r. we Wiedniu, analizy Check Point Research wykazały, że Polska jest niechlubnym liderem w tabeli najczęściej cybernetycznie atakowanych krajów na świecie. Według WOC w naszym kraju dochodzi do ponad 1000 cyberataków na organizacje tygodniowo.

Liczba ta wzrosła drastycznie w 2022 r. Większość badaczy dopatruje się tutaj związku z rosyjską inwazją na Ukrainę, która nastąpiła w lutym tego samego roku. Jednak nawet pomijając ten fakt, Polska była już wtedy jednym z krajów, które atakowano najczęściej. A liczba ataków wciąż rośnie.

Mimo tak zatrważających danych, większość polskich firm pozostaje nieprzygotowana na cyberataki. Jak donoszą badania, mniej niż 43% przedsiębiorstw w Polsce dysponuje odpowiednimi planami na wypadek wykrycia cyberincydentu lub regularnie dokonuje formalnej oceny ryzyka, która weryfikuje szanse stania się ofiarą cyberataku. Na szczęście jednak w ostatnich latach wydatki na cyberochronę w Polsce rosną. Wartość tej branży w 2023 r. wzrosła w naszym kraju o ok. 14%.

6 wskazówek dotyczących cybernetycznego bezpieczeństwa

Choć szerokopasmowe łącze i coraz to nowsze technologie informacyjne istotnie wpływają na możliwości małych przedsiębiorstw, ułatwiając im zdobywanie nowych klientów i wchodzenie na nowe rynki, są one mieczem obosiecznym – niewystarczające zabezpieczenia mogą szybko obrócić sukcesy firmy przeciwko niej samej. Z tego względu każde przedsiębiorstwo powinno stosować się do poniższej listy dobrych praktyk cyberbezpieczeństwa.

  1. 1. Szkolenia pracowników w zakresie zasad bezpieczeństwa

Ustanowienie jasnych i zrozumiałych procedur bezpieczeństwa, których pracownicy muszą przestrzegać, to absolutna podstawa. Wymóg stosowania odpowiednich zabezpieczeń czy specjalnie opracowane wytyczne dotyczące korzystania z Internetu to jedne z lepszych sposobów na najlepszą ochronę Twojej firmy, czyli zapobieganie cyberatakom, zanim w ogóle do nich dojdzie.

  1. 2. Ochrona informacji, komputerów i sieci przed cyberatakami

Upewnianie się, że na żadnym z urządzeń w Twojej firmie nie znajdują się żadne zbędne lub podejrzane pliki, znacznie ułatwi znalezienie odchyleń od normy. W tym celu warto zainwestować w najnowsze oprogramowania zabezpieczające, przeglądarki internetowe i systemy operacyjne. Taki tok postępowania stanowi najlepszą ochronę przed wirusami, złośliwym oprogramowaniem i innymi cyberzagrożeniami.

  1. 3. Zabezpieczenie połączenia z siecią

Zapora sieciowa to grupa powiązanych ze sobą programów, uniemożliwiających osobom trzecim dostęp do danych w Twojej sieci prywatnej. By Twoje urządzenia i systemy były w pełni chronione, musisz regularnie upewniać się, że wszystkie jej elementy są włączone. Jeśli Twój zakład pracy dysponuje bezprzewodową siecią Wi-Fi, upewnij się, że ona również jest zabezpieczona, zaszyfrowana i ukryta.

Jeśli do Twojej firmy należą również osoby pracujące zdalnie, musisz dodatkowo zadbać o zabezpieczenie ich urządzeń. Oprócz upewnienia się, że ich systemy są odpowiednio chronione i nie ma na nich żadnych wirusów, warto też rozważyć zabezpieczenie samego ich połączenia z siecią. Najłatwiejszym sposobem, by to osiągnąć, jest zapewnienie im bezpiecznego połączenia z Twoją firmą za pośrednictwem wirtualnej sieci prywatnej, która nie tylko szyfruje połączenie z Internetem, ale pozwala również anonimizować adres IP pracownika. Dzięki temu hakerom trudniej jest dokonać włamania na chronione w ten sposób urządzenie. Niektórzy twierdzą nawet, że dzięki sieciom VPN Polska może być w stanie opuścić czołówkę najczęściej atakowanych krajów na świecie.

  1. 4. Wprowadź awaryjne plany działania dla urządzeń mobilnych

Urządzenia mobilne mogą stwarzać poważne zagrożenie dla bezpieczeństwa Twojej firmy. Zwłaszcza jeśli przechowywane są na nich informacje poufne lub uzyskuje się przez nie dostęp do sieci firmowej. Od wszystkich użytkowników powinno wymagać się chronienia hasłem swoich urządzeń. Ponadto wszystkie dane powinny być szyfrowane, a na urządzeniach powinny być zainstalowane aplikacje zabezpieczające. Wszystko to ma na celu uniemożliwienie cyberprzestępcom kradzieży jakichkolwiek informacji, gdy telefon łączy się z sieciami publicznymi. Nie zapomnij też o obowiązkowym ustanowieniu procedur zgłaszania zagubionego lub skradzionego sprzętu.

  1. 5. Wykonuj kopie zapasowe ważnych danych i informacji biznesowych

Regularne tworzenie kopii zapasowych danych na wszystkich komputerach pozwoli Ci uniknąć ich utraty na skutek udanego cyberataku. Pozwoli Ci też wytrącić argumenty z ręki hakerom, jeśli zażądają oni okupu w zamian za oddanie Ci twoich skradzionych danych. Jeśli to tylko możliwe, postaraj się wykonywać automatyczne kopie zapasowe danych co najmniej raz w tygodniu. Przechowuj je poza siedzibą firmy lub w odpowiednio zabezpieczonej chmurze.

  1. 6. Kontroluj fizyczny dostęp do swoich komputerów i twórz konta użytkowników dla każdego pracownika

Jak powszechnie wiadomo, zapobieganie używaniu komputerów służbowych przez nieupoważnione osoby również jest kluczowe do zapewnienia Twojej firmie odpowiedniego poziomu bezpieczeństwa. Laptopy są szczególnie łatwym celem kradzieży. Nierzadko dochodzi też do ich zagubienia. Z tego względu zawsze powinny być one zabezpieczone silnym hasłem. Należy też je zamykać, gdy są pozostawiane bez nadzoru. Upewnij się, że każdy pracownik dysponuje swoim własnym, osobistym, osobnym kontem użytkownika. Uprawnienia administracyjne należy nadawać wyłącznie zaufanym pracownikom wyższego szczebla i zespołowi IT.


Bądź na bieżąco i zostań jednym z ponad 14 tysięcy naszych obserwujących!

1 komentarz

  1. cyberprzestrzen jest bardzo ważna. trzeba uważać i byc ostroznym.
    z tym ze ja bym zapytal gdzie dziś sa jachira,sterczewski, Holland i reszta idiotów którzy obrazali naszych funkcjonariuszy? dzis jeden z nich przez ta dzicz oddal życie. bronil naszego bezpieczeństwa. Gdzie dzis jest rzad? dlaczego oni się tak z nimi pitola jeszcze naszych żołnierzy aresztuja na dodatek nikt o tym nie wie. prac to dziadostwo,Rzeczpospolita jest swieta! w Usa by się nie cackali juz nie mówiąc o gosciach z pejsami. teraz to nie my to oni. A to jest nasza Ojczyzna!

zostaw odpowiedź

Please enter your comment!
Please enter your name here