Fot. LO w Lubaczowie

Gościem Liceum Ogólnokształcącego w Lubaczowie był Kamil Szpyt, radca prawny, doktor nauk prawnych, adiunkt w Krakowskiej Akademii im. Andrzeja Frycza Modrzewskiego oraz absolwent liceum. Uczniom przedstawił niezwykle interesujący wykład pt. „Prawo autorskie w czasach Netflixa, Banksye’ego i Chata GPT”.

Od samego początku prelekcja Kamila Szpyta wzbudziła ogromne zainteresowanie i zaangażowanie ze strony uczestników. W sposób klarowny, przystępny i zabawny, tłumaczył skomplikowane zagadnienia prawne, aby uczniowie mogli zrozumieć, jak wygląda ochrona twórczości artystycznej w dobie cyfryzacji. Tematy poruszone podczas wykładu dotyczyły między innymi podstawowych zasad prawa autorskiego, różnic między prawami majątkowymi a osobistymi oraz wyzwań związanych z udostępnianiem treści w internecie.

Jednym z najbardziej fascynujących momentów było omówienie sztuki ulicznej na przykładzie Banksy’ego, co skłoniło uczestników do refleksji nad tym, jakie działania można uznać za akty twórcze. Nie zabrakło także tematyki związanej z twórczością sztucznej inteligencji i pytania, czy dzieła stworzone przez AI mogą być objęte prawem autorskim.

Wykład Kamila Szpyta nie tylko dostarczył młodzieży cennych informacji na temat prawa autorskiego, ale także zainspirował do refleksji nad jego złożonością i znaczeniem w świecie nowoczesnych technologii.

Spotkanie zostało zorganizowane w ramach realizacji Narodowego Programu Rozwoju Czytelnictwa 2.0 na lata 2021-2025.

PZ, elubaczow.com


Bądź na bieżąco i zostań jednym z ponad 14 tysięcy naszych obserwujących!

zostaw odpowiedź

Please enter your comment!
Please enter your name here