Fot. fb.om/teresapamula

Przed nami wybory do Paramentu Europejskiego, które odbędą się 9 czerwca. W naszym regionie wyjątkowo mocną listę wystawiło Prawo i Sprawiedliwość. Wśród kandydatów znalazła się m.in. poseł na Sejm RP Teresa Pamuła.

Podkarpacie w Parlamencie Europejskim reprezentuje od 2014 troje przedstawicieli. W latach 2014 – 2019 byli to: Tomasz Poręba i Stanisław Ożóg (PiS) oraz Elżbieta Łukacijewska (PO). Natomiast w ostatnich pięciu latach mandaty sprawowali Tomasz Poręba i Bogdan Rzońca (obaj PiS) oraz Elżbieta Łukacijewska z PO.

Przed nami kolejne wybory do Parlamentu Europejskiego, które odbędą się 9 czerwca. Prawo i Sprawiedliwość już jakiś czas temu zaprezentowała swoją listę kandydatów. Otwiera ją Daniel Obajtek, były prezes Orlenu, który wzbudza największe zainteresowanie ogólnopolskich mediów. Znalazł się on jednak towarzystwie znanych w regionie osób. Na drugim miejscu znajduje się obecny europoseł Bogdan Rzońca (Tomasz Poręba nie zdecydował się na kandydowanie). Trzecie miejsce zajmuje marszałek województwa podkarpackiego Władysław Ortyl, a na czwartym jest były wiceminister, obecny poseł Marcin Warchoł (Suwerenna Polska).

Na piątym miejscu znalazła się poseł na Sejm RP Teresa Pamuła, która reprezentuje ziemię lubaczowską. To jej druga próba startu w eurowyborach. Ubiegając się o mandat w 2019 roku zdobyła 13 760 głosów, z czego ponad 60 % z nich poza powiatem lubaczowskim.

Na dalszych pozycjach listy PiS nazwiska nie są jednak mniej znane. Zajmują je: Rafał Weber – kolejny poseł i były wiceminister, poseł Maria Kurowska, była wicewojewoda Jolanta Sawicka, była wojewoda i obecna poseł Ewa Leniart. Listę zamyka wieloletni parlamentarzysta Marek Kuchciński, były marszałek Sejmu.

Taka obsada listy i posiadane przez Prawo i Sprawiedliwość poparcie w naszym regionie sprawiają, że ugrupowanie to może być prawie pewne utrzymania dwóch swoich mandatów w PE. Niewiadomą pozostaje tylko to, którzy z kandydatów uzyskają najlepsze wyniki i je otrzymają. Tego dowiemy się pewnie dzień po wyborach.


Bądź na bieżąco i zostań jednym z ponad 14 tysięcy naszych obserwujących!

5 komentarze

zostaw odpowiedź

Please enter your comment!
Please enter your name here