Zaproszenie na rozmowę o pracę z jednej strony budzi ekscytację, z drugiej strony często pojawia się także strach. Tymczasem wystarczy odpowiednio podejść do spotkania z potencjalnym szefem, aby dobrze wypaść w jego oczach. O czym w szczególności należy pamiętać podczas rozmowy o pracę? Jakich błędów nie popełniać?
Dobre przygotowanie do rozmowy
Do każdej rozmowy kwalifikacyjnej trzeba się odpowiednio przygotować. Dzięki temu nie tylko poczujemy się pewniej, ale też wyniesiemy ze spotkania znacznie więcej. Poza doborem właściwego stroju warto sprawdzić, jak dokładnie działa firma, w której zamierzamy pracować. Większość informacji można znaleźć na stronie internetowej pracodawcy. Przygotujmy sobie listę pytań, na które chcemy uzyskać odpowiedź. Jak łatwo zauważyć w ogłoszeniach dostępnych na https://www.aplikuj.pl/praca/lubaczow, zakres informacji podawanych przez pracodawców jest różny. Zastanówmy się więc, co dokładnie chcemy wiedzieć o naszym potencjalnym stanowisku czy o warunkach zatrudnienia.
Właściwa prezencja to nie wszystko – co jest ważne w czasie rozmowy o pracę?
Podczas rozmowy rekrutacyjnej powinniśmy zachowywać się naturalnie. Odpowiadajmy spokojnie na pytania, postarajmy się nie stresować. Pamiętajmy, że zdenerwowanie nie sprzyja ani miłej atmosferze, ani tym bardziej nie pozwala nam wypaść profesjonalnie. Zwracajmy uwagę na atuty, a więc na to, co możemy zaoferować potencjalnemu pracodawcy. Nie mijajmy się jednak z prawdą – kłamstwa prędzej czy później ujrzą światło dzienne nawet, jeśli dzięki nim otrzymamy zatrudnienie. Rozmowa kwalifikacyjna powinna być merytoryczna, dlatego nie odbiegajmy za bardzo od głównego tematu. Wielu poszukujących pracy zastanawia się, czy wypada pytać o wysokość wynagrodzenia, możliwość pracy zdalnej albo skorzystania z dojazdu do pracy, jeśli pracodawca takowy oferuje? Każda problematyczna kwestia powinna zostać wyjaśniona właśnie w czasie rozmowy kwalifikacyjnej, choć wiele z nich to tematy, których nie chcemy poruszać we własnym zakresie. Możemy więc poczekać na sam koniec – jeśli pracodawca sam nie zacznie mówić o ważnych dla nas sprawach, nie bójmy się pytać.
Jakich błędów nie popełniać podczas rozmowy kwalifikacyjnej?
Podstawowym błędem, jaki popełnia większość kandydatów do pracy, jest opowiadanie swojego życiorysu. Pracodawca ma do dyspozycji CV, często również list motywacyjny, zatem potrzebuje usłyszeć od nas jedynie te informacje, które nie zostały w nich umieszczone. Nasze odpowiedzi powinny być konkretne, ukierunkowane na to, aby dostarczyć pracodawcy jak najwięcej wiadomości. Kolejnym błędem jest krytykowanie byłego pracodawcy, zrzucanie na niego winy albo oskarżanie go o czyny, których nie możemy w żaden sposób udowodnić. Pracodawcy w negatywny sposób oceniają brak przygotowania do rozmowy, a więc zupełny brak wiedzy na temat firmy. Oczywiście, wiele informacji jest niedostępnych dla osób spoza organizacji, ale już sama próba zdobycia informacji o działalności podmiotu będzie mile widziana. Dużym błędem, który może nas sporo kosztować, jest wchodzenie w słowo drugiej osobie – bez względu na to, czy jest to pracownik działu HR czy właściciel firmy. Takie zachowanie świadczy o braku kultury osobistej i często idzie w parze z nadmierną gadatliwością, która również nie jest dobrze postrzegana.
Bądź na bieżąco i zostań jednym z ponad 15 tysięcy naszych obserwujących!