W Chutorze Gorajec w sobotę (11 maja) odbędzie się wyjątkowe święto – Dzień Wolności Chłopskiej. Wydarzenie poświęcone zostanie pamięci i refleksji nad rolą chłopów w historii oraz we współczesnym społeczeństwie.

Od kilku lat w Gorajcu w gminie Cieszanów obchodzi się Dzień Wolności Chłopskiej, upamiętniając wydarzenia z maja 1848 roku. To był czas, kiedy dzięki zniesieniu pańszczyzny chłopi stali się wolnymi ludźmi, przełamując więzy z ziemią i kierując swoim losami.

W programie tegorocznego wydarzenia w Chutorze Gorajec znajdziemy liczne debaty i dyskusje. Specjaliści tacy jak prof. Bohdan Hud, prof. Adam Leszczyński czy dr Joachim Popek, podzielą się swoją wiedzą na temat historii chłopów, przemocy w relacjach polsko-ukraińskich oraz przemian społeczno-gospodarczych na wsi.

Dodatkowo, Magda Zych i Wojtek Wilczyk opowiedzą o projekcie „(NIE) WIDZIALNE POMNIKI WOLNOŚCI”, a Agnieszka Floryszczak przybliży wystawę „Chłop-niewolnik? Opowieść o pańszczyźnie”. Wieczór zakończy tradycyjna potańcówka przy dźwiękach C.K. Kapeli oraz symboliczny marsz z pochodniami do krzyża pańszczyźnianego.

Dzień Wolności Chłopskiej w Chutorze Gorajec nie tylko pozwoli nam uczcić przeszłość, ale także skłoni do refleksji nad naszym wspólnym dziedzictwem i przyszłością.


Bądź na bieżąco i zostań jednym z ponad 14 tysięcy naszych obserwujących!

4 komentarze

  1. Zachęcam o poczytaniu o ciekawym interpretatorze banderowskich mordów na polskiej ludności,, którego zaproszono na to upacudo, czyli o Bohdanie Hudzie.. Poczytajcie w necie jak można próbować wymazywać winę upowców za mordy na Wołyniu. A jeszcze pytanie, czy dyrektor z muzeua też przybędzie do hutorua ?

zostaw odpowiedź

Please enter your comment!
Please enter your name here