W niedzielę (05.05) w Radrużu, miejscowości skąpanej w głębokim smutku i pamięci, odbyły się wzruszające uroczystości upamiętniające 80. rocznicę tragedii, która dotknęła mieszkańców tych ziem. Wydarzenie miało szczególne znaczenie dla społeczności lokalnej oraz dla wszystkich, którzy czują związki z historią i pamięcią o minionych czasach.

Mszą Świętą oraz okolicznościowymi przemówieniami i złożeniem kwiatów pod pomnikiem upamiętniającym ofiary band UON-UPA, mieszkańcy Radruża i gminy Horyniec-Zdrój uczcili pamięć tych, którzy stracili życie w okrutnych wydarzeniach. Obchody co roku organizowane są, by uczcić pamięć ofiar oraz przywołać refleksje nad zbrodniami, które miały miejsce podczas II wojny światowej. To również okazja do przypomnienia historii naszego regionu i podzielenia się przekazem pamięci z kolejnymi pokoleniami.

W tegorocznych uroczystościach wzięli udział m.in. Poseł na Sejm RP Teresa Pamuła, Wójt Gminy Horyniec-Zdrój Robert Serkis wrwa z samorządowcami, Proboszcz Parafii w Horyńcu-Zdroju o. Bogdan Klóska, Dyrektor Muzeum Kresów w Lubaczowie Piotr Zubowski, Pani Jadwiga Zaremba – inicjatorka postawienia pomnika i główna strażniczka pamięci pomordowanych, kombatanci, samorządowcy, nauczyciele i młodzież szkolna oraz przedstawiciele różnych organizacji i instytucji.

Zapraszamy do obejrzenia fotorelacji z uroczystości, której ważność w kształtowaniu naszej świadomości historycznej jest nieoceniona.

Galeria zdjęć, fot. Gmina Horyniec-Zdrój.


Bądź na bieżąco i zostań jednym z ponad 14 tysięcy naszych obserwujących!

zostaw odpowiedź

Please enter your comment!
Please enter your name here