Fot. NOSG

Prokuratura Okręgowa w Zamościu skierowała do sądu akt oskarżenia przeciwko 46 osobom, oskarżonym o kierowanie i udział w procederze nielegalnego obrotu suszem tytoniowym. Członkowie zorganizowanej grupy przestępczej nabywali susz tytoniowy m.in. od rolników z powiatu lubaczowskiego.

Śledztwo w tej sprawie było prowadzone przez funkcjonariuszy Wydziału Operacyjno–Śledczego Nadbużańskiego Oddziału Straży Granicznej w Chełmie. Akt oskarżenia obejmuje 46 osób, którym zarzucono popełnienie łącznie 218 przestępstw.

Według oskarżycieli członkowie grup przestępczych nabywali susz tytoniowy bez znaków akcyzy od  producentów (rolników) pochodzących z terenu powiatu biłgorajskiego (woj. lubelskie), lubaczowskiego (woj. podkarpackie ), a także z powiatu proszowickiego (woj. małopolskie). Towar następnie był przewożony do ustalonych miejsc, gdzie był on cięty na tytoń do palenia tzw. „krajankę tytoniową”, a następnie przewożony w głąb kraju do kolejnych odbiorców.

Ustalono, że w ramach jednej z grup, ustalony sprawca wytwarzał nielegalne papierosy, jak też jedna z grup zajmowała się przemytem papierosów przez granicę ukraińsko-polską transportem kolejowym w rejonie Hrubieszowa, które następnie przewożone były na Dolny Śląsk. W wyniku działania grupy,  doszło do uszczuplenia należności publicznoprawnych, głownie w postaci podatku akcyzowego, w wysokości co najmniej 80 mln zł.


Bądź na bieżąco i zostań jednym z ponad 14 tysięcy naszych obserwujących!
Śledź profil Redakcja Elubaczow na Facebooku.

zostaw odpowiedź

Please enter your comment!
Please enter your name here