W przededniu Niedzieli Palmowej, Gminny Ośrodek Kultury w Lubaczowie zorganizował konkurs palm wielkanocnych, który od lat cieszy się ogromną popularnością wśród lokalnej społeczności. Tegoroczne wydarzenie zgromadziło 27 pięknie wykonanych palm, które zostały ocenione przez komisję konkursową.

W skład komisji weszli Agata Hemon – folklorystka z Centrum Kulturalnego w Przemyślu, Stanisław Sobczyk – artysta plastyk oraz Robert Kryla – Prezes Stowarzyszenia Twórców Ziemi Lubaczowskiej. Ocena palm uwzględniała misterność wykonania, zastosowanie tradycyjnych materiałów, pomysłowość, kompozycję i estetykę.

Po długich obradach komisja ogłosiła wyniki konkursu. Na pierwszym miejscu znalazło się Koło Gospodyń Wiejskich w Budomierzu, na drugim – KGW w Lisich Jamach, a na trzecim – KGW w Krowicy Lasowej. Ponadto przyznano wyróżnienia dla Klubu Seniora w Opace, Klubu Seniora w Załużu oraz KGW w Opace.

Konkursowi towarzyszyły również warsztaty rękodzielnicze prowadzone przez pana Józefa Lewkowicza, artystę i rzeźbiarza, który uczył technik wykonywania pisanek oraz panie z Gminnego Ośrodka Kultury, które wspólnie z uczestnikami tworzyły tradycyjne palmy wielkanocne. Nie zabrakło także pysznego poczęstunku przygotowanego przez członkinie Koła z Piastowa. Na stołach pojawiły się m.in. pasztet z żurawiną, zupa chrzanowa i smażonka podawana ze słodką bułką.

Podczas wydarzenia Wójt Gminy Lubaczów Wiesław Kapel, oraz Dyrektor Gminnego Ośrodka Kultury Marta Tabaczek, podkreślali rolę, jaką odgrywa lokalna społeczność w kultywowaniu polskich tradycji. Wyrażali wdzięczność za zaangażowanie i wspólną pracę, która przyczynia się do zachowania dziedzictwa kulturowego regionu.

Wójt Gminy Lubaczów wyraził także podziękowania dla organizatorów konkursu oraz uczestników za ich zaangażowanie i wkład w promocję lokalnych tradycji wielkanocnych. Wydarzenie było nie tylko okazją do rywalizacji, ale także do integracji społeczności oraz rozmów na temat celebrowania świąt Wielkiej Nocy w przeszłości.

Galeria zdjęć.


Bądź na bieżąco i zostań jednym z ponad 14 tysięcy naszych obserwujących!

zostaw odpowiedź

Please enter your comment!
Please enter your name here