Reklamy w social media, niewątpliwie są skuteczne i mogą nam przynieść bardzo wiele korzyści, na wielu różnych płaszczyznach prowadzonego przez nas biznesu. Wiele osób wychodzi z założenia, że każda kampania reklamowa w social media broni się sama, ze względu właśnie na popularność omawianego narzędzia. Najważniejsze w każdej reklamie, która wykorzystuje social media, są tak zwane cele reklamowe. Musimy przemyśleć dokładnie to, na czym chcemy skupić szczególnie naszą uwagę.

KPI w Social Media – najważniejszy wskaźnik

KPI, to jeden z najważniejszych wskaźników, na jakie musimy zwrócić uwagę w kontekście naszej kampanii reklamowej na social media. KPI to skrót z języka angielskiego, który oznacza Key Performance Indicators  co w wolnym tłumaczeniu przełożymy na frazę „Kluczowe Wskaźniki Skuteczności”. Są to zarówno finansowe jak i pozafinansowe, mierniki określające skuteczność prowadzonych przez nas działań w tym przypadku marketingowych. 

KPI pozwala nam mówiąc w skrócie, na podstawie twardych danych określić czy prowadzona kampania jest skuteczna. Przykładowe wskaźniki KPI jakie możemy wykorzystać, to między innymi:

  • – Liczba polubień wrzucanych przez nas postów w social media;
  • – Zasięg wrzucanych przez nas postów (możemy go określać np. liczbowo w skali miesiąca);
  • – Liczba leadów;
  • – Koszt za kliknięcie w link (CPC);

Obecnie większość szanujących się firm, które korzystają z reklam w social media, wykorzystuje właśnie wskaźniki KPI do analizy potrzebnych danych. Tego typu twarde dane, pozwalają nam na przykład na uzyskanie odpowiedzi na następujące pytanie: na mój profil na Facebooku w ciągu miesiąca weszło 100 000 tysięcy osób. Czy to dużo? O ile zwiększył się ruch na profilu po tym jak rozpocząłem kampanię reklamową trzy miesiące wcześniej? Jak mogę jeszcze bardziej zwiększyć ruch na stronie? Na te wszystkie pytania odpowiadają właśnie wskaźniki KPI, które pozwolą nam określić, jakie powinny być priorytety naszych kolejnych działań. 

Jak wybrać najlepsze KPI dla mojej firmy?

Zasadniczo, odpowiedź na to pytanie nasunie ci się sama, jeżeli ułożysz je w następujący sposób:  jaki cel przyświeca mojej obecności w social media? Na tej podstawie możemy określić priorytet, którym będzie:

  1. 1. Częstotliwość – sprawdzenie ile razy w przeciągu danego okresu czasu, pojedynczy użytkownik mógł widzieć treść na temat danej marki. Pozwala to nam na oszacowanie, czy użytkownik pamięta nasz przekaż i czy posiada on świadomość danej marki. Użytkownik powinien widzieć takie treści minimum dwa razy w tygodniu;
  2. 2. Zasięg – mówi samo przez siebie. Naszym priorytetem stojącym za obecnością marki w social mediach jest dotarcie do znacznie szerszego grona odbiorców. Wszystkie nasze wysiłki powinniśmy więc skupić na rozwoju popularności profilu;
  3. 3. Społeczność – nasza obecność w social mediach, to budowanie silniej i zgranej społeczności wokół danej marki. W tym przypadku najważniejszymi wskaźnikami, na jakich musimy się skupić są baza fanów oraz ilość osób śledzących nasz profil na social mediach. 

Skupmy się więc na wskaźnikach, które są dla nas istotne i przygotujemy odpowiednią kampanię dla naszej marki.

Więcej na ten temat przeczytasz na:
https://fabrykamarketingu.pl/czytelnia/jak-wybrac-cel-reklamowy/


Bądź na bieżąco i zostań jednym z ponad 14 tysięcy naszych obserwujących!
Śledź profil Redakcja Elubaczow na Facebooku.

zostaw odpowiedź

Please enter your comment!
Please enter your name here