Narzędzia do gratowania są niezbędnymi narzędziami znajdującymi się w warsztatach stolarskich i warsztatach mechanicznych. Są to proste urządzenia, które skutecznie eliminują niebezpieczne zadziory i ostre krawędzie, które na ogół powstają w wyniku obróbki skrawania. W środowisku tokarskim nazywane są „wpływkami” materiału, które mogą mieć negatywny wpływ na końcowy efekt produktu. Stąd wykorzystanie gratowników na dużą skalę, zazwyczaj na etapie tępienia i fazowania. Gratowniki mają głównie zastosowanie w wyrównywaniu rur miedzianych, aluminiowych i materiałów syntetycznych o zróżnicowanych średnicach. Głównym celem stosowania gratowników jest takie przygotowanie materiałów, aby nie stwarzały zagrożenia dla użytkowników. Oprócz aspektów związanych z bezpieczeństwo bardzo ważne jest również podniesienie walorów estetycznych i w efekcie uzyskanie większego komfortu użytkowania obrabianych materiałów. 

Na czym polega gratowanie manualne

Gratowanie manualne przeprowadza się używając narzędzi zwanymi gratownikami. Są one najczęściej używane przez ślusarzy i nie tylko.
Z pewnością można powiedzieć, że jest to najpopularniejsza forma oparta na wykorzystaniu tanich, łatwych w użyciu narzędzi. Dzięki nim można bardzo szybko pozbyć się wszelkich nierówności, które powstają na obrabianych przedmiotach nawet w trudno dostępnych miejscach. Ręczne gratowanie jest bardzo wydajne i gwarantuje bardzo precyzyjną obróbkę, nawet w przypadku małych elementów.

Jak zbudowane są gratowniki

Uniwersalny gratownik to narzędzie, które pracują z elementami wykonanymi z aluminium, miedzi, żeliwa czy tworzyw sztucznych. Dlatego muszą być wykonane z materiałów i mocne, które z biegiem czasu nie ulegną zużyciu i utracie ostrości. Muszą być także bardzo odporne na uszkodzenia.
Narzędzia do gratowania są najczęściej wykonane z szybkiego HSS, który jest również używany do produkcji innych obróbek. Ich ostrza świetnie radzą sobie z różnymi materiałami. Dodatkowo mają wymienne ostrza, co sprawia, że narzędzia wyróżniają się wysoką funkcjonalnością. Warto też wspomnieć, że przy korzystaniu z narzędzia do gratowania przydaje się trzpień teleskopowy, ponieważ reguluje on zakres zastosowania. Dzięki temu narzędzie można idealnie dostosować do swoich potrzeb. Warto wspomnieć, że gratowniki są ergonomicznymi akcesoriami o doskonale wyprofilowanych uchwytach, które doskonale leżą w dłoni. Taka konstrukcja pozwala łatwiej operować narzędziem podczas pracy.

Jak znaleźć najlepszy gratownik

Narzędzie do gratowania to bardzo popularne narzędzie, które można znaleźć we wszystkich sklepach remontowo-budowlanych. Często występuje w zestawie z wymiennymi częściami, co pozwala dostosować go do rodzaju prowadzonych prac. Uniwersalne narzędzia do gratowania cieszą się dużą popularnością, ponieważ mają szeroki zakres zastosowań, są łatwe w obsłudze i funkcjonalne. Wybierając narzędzie do gratowania, należy zwrócić także uwagę na jakość jego wykonania, gdyż narzędzia te charakteryzują się dużą trwałością i użytecznością. Doskonałym rozwiązaniem jest również magazynek do przechowywania elementów wymiennych umieszczony na rękojeści narzędzia. To bardzo praktyczne rozwiązanie!

Podsumowanie

Gratowniki to niezbędne narzędzia, które można stosować w szerokim zakresie. Mogą służyć do fazowania krawędzi, usuwania zadziorów z krawędzi prostych, czy zewnętrznych krawędzi. Wybierając narzędzie do gratowania, należy wziąć pod uwagę rodzaj zadziora, materiał, z którego jest wykonany, powierzchnię do usunięcia, wielkość zadziora i zakres zastosowania.


Bądź na bieżąco i zostań jednym z ponad 14 tysięcy naszych obserwujących!
Śledź profil Redakcja Elubaczow na Facebooku.

zostaw odpowiedź

Please enter your comment!
Please enter your name here