W poniedziałek, w 161. rocznicę wybuchu powstania styczniowego, odsano hołd bohaterom, którzy oddali życie za Ojczyznę. Inicjatywa upamiętnienia, zorganizowana przez Starostę Lubaczowskiego Zenona Swatka oraz Wicestarostę Barbarę Broź, zgromadziła przedstawicieli władz lokalnych, a także Jednostkę Strzelecką 2033 im. gen. Józefa Kustronia w Lubaczowie.

W uroczystym geście pamięci i szacunku, Starosta Lubaczowski Zenon Swatek, Wicestarosta Barbara Broź, burmistrzowie, wójtowie z terenu powiatu, przedstawiciele instytucji publicznych, radni oraz Strzelcy z Jednostki Strzeleckiej 2033, wspólnie zapalili znicze na grobach powstańców. Chwile zadumy i refleksji miały miejsce przy miejscach pamięci w Lubaczowie, Oleszycach, Starym Dzikowie, Cieszanowie, Starym Lublińcu i Narolu.

Powstanie styczniowe, uznawane za największy w XIX wieku polski zryw narodowy, pozostawia trwałe piętno w historii Polski. Rozpoczęte 22 stycznia 1863 roku, gdy Komitet Centralny Narodowy wydał Manifest powołujący Tymczasowy Rząd Narodowy, pochłonęło kilkadziesiąt tysięcy ofiar. To wydarzenie jest jednym z najważniejszych momentów walki o niepodległość, które przeszło do polskiej historii jako symbol bohaterstwa i determinacji narodu w dążeniu do wolności.

W hołdzie tym bohaterom, społeczność Powiatu Lubaczowskiego wspólnie oddała szacunek i uczciła pamięć tych, którzy walczyli o niepodległość Polski. Świece zapalone na ich grobach są symbolem wdzięczności za ich poświęcenie oraz wyrazem szacunku dla polskiej historii narodowej.

Galeria zdjęć, fot. Powiat Lubaczowski.


Bądź na bieżąco i zostań jednym z ponad 14 tysięcy naszych obserwujących!
Śledź profil Redakcja Elubaczow na Facebooku.

zostaw odpowiedź

Please enter your comment!
Please enter your name here