We wtorek (18.12) na przejściu granicznym w Budomierzu, zgodnie z ponad 20-letnią tradycją, przekazano Betlejemskiego Światełka Pokoju naszym sąsiadom z Ukrainy. Choć pierwszy raz to wyjątkowe spotkanie odbyło się w grudniu, symboliczne światełko znów przyniosło ze sobą przesłanie pokoju i solidarności.
Spotkania te, odbywające się na granicy polsko-ukraińskiej, co roku zmiennie w Korczowej i Budomierzu, stanowią wyjątkowy moment przyjaźni i braterstwa pomiędzy dwoma narodami. Harcerze, niosąc ze sobą płomień z Groty Narodzenia Chrystusa w Betlejem, przekazują symboliczną latarnię pokoju swoim ukraińskim kolegom. Przekazanie światła poprzedziła wspólna modlitwa polskich i ukraińskich duchownych, a spotkanie zakończyło kolędowanie oraz składanie sobie świątecznych życzeń.
Tradycja Betlejemskiego Światełka Pokoju sięga ponad dwóch dekad i z każdym rokiem nabiera nowych wymiarów. Po przekazaniu przez harcerzy, symboliczne światełko dociera do duchownych, samorządowców, a także mieszkańców przygranicznych obszarów. W tym roku, to szczególne światło pokoju dotrze nawet do centralnej Ukrainy, obejmując swoim zasięgiem szersze kręgi społeczności.
Światełko to, choć zaledwie malutka iskierka, niesie ze sobą ogromne przesłanie. To symbolem jedności, solidarności i pokoju, które pomaga zacierać granice i budować mosty porozumienia między narodami. W ten wyjątkowy dzień, wszyscy uczestnicy spotkania mogli poczuć magię świątecznego przesłania, które przenika serca mieszkańców Polski i Ukrainy.
W spotkaniu w Budomierzu uczestniczyli dziś m.in. harcerze z Hufca ZHP Lubaczów, Anna Fedyk – asystent Poseł na Sejm RP Teresy Pamuły, samorządowcy jarosławscy ze Starostą Jarosławskim Stanisławem Kłopotem na czele, samorządowcy lubaczowscy ze Starostą Lubaczowskim Zenonem Swatkiem, delegacja z Ukrainy z Deputowanym Rady Najwyższej Ukrainy Pawełem Bakunec, Przewodniczącym Rady Rejonowej w Jaworowie Mykołą Romaniukiem oraz Przewodniczącym Rady Rejonowej we Lwowie Andriy Sulym, a także samorządowcy z miasta Jaworowa, z Iwano-Frankowa czy gminy Sądowa Wisznia i przedstawiciele służb mundurowych.
Organizatorzy złożyli podziękowania Zespołowi Śpiewaczamu „Stokrotki” za uświetnienie spotkania pięknym śpiewem oraz dla uczniów MOW w Lubaczowie Branżowej Szkoły I stopnia w zawodzie kucharz za przygotowanie pysznego poczęstunku.
Galeria zdjęć, fot. Powiat Lubaczowski.
Bądź na bieżąco i zostań jednym z ponad 15 tysięcy naszych obserwujących!
Jeśli tak wspaniale się dogadują nasi i ukraińscy włodarze to rozumiem, że po nowym roku IPN będzie mógł ruszyć z ekshumacjami.
Zaraz za miedzą, w Ulicko-Seredkiewicz pod Rawą Ruską Ukraińcy wymordowali 120-300 polskich kobiet, dzieci i starców.
Domy spalili a kościół rozebrali i materiał wykorzystali na… budowę drogi.
https://www.facebook.com/groups/261691949618452/?ref=share
We Wróblaczynie też wszystko spalili