Zespół cerkiewny w Opace, fot. arch.

Na terenie gminy Lubaczów znajduje się wiele obiektów zabytkowych. Co roku podejmowane są działania mające na celu ich ochronę. Samorząd podsumowała właśnie tegoroczne prace.

Dzięki zaangażowaniu samorządu, przy wsparciu środków publicznych z różnych instytucji oraz prywatnych darczyńców w bieżącym roku wykonano prace na łączną kwotę 100 178 zł.

Gmina Lubaczów zrealizowała następujące zadania:

  1. 1. Nowy nagrobek na mogile wojennej z okresu II wojny światowej (Cmentarz w Załużu, rodziny Czarny i Monczyn) – koszt 7 810 zł.
  2. 2. Konserwacja 11 nagrobków na cmentarzu ewangelickim w Dąbkowie – 50 240 zł.
  3. 3. Konserwacja 6 nagrobków w zespole cerkiewno-cmentarnym w Opace – 27 000 zł.

Natomiast Stowarzyszenie Inicjatyw Społeczno-Gospodarczych Gminy Lubaczów wykonało konserwację 4 nagrobków na cmentarzu obrządku wschodniego w Sieniawce na kwotę 15 128 zł.

W sumie wszystkie prace zostały wykonane dzięki dotacji Marszałka Województwa Podkarpackiego – 38 500 zł, Wojewody Podkarpackiego – 5 000 zł, Nadleśnictwa Lubaczów – 10 000 zł, potomków byłych kolonistów niemieckich – 21 576 zł oraz wkładu Gminy Lubaczów i Stowarzyszenia Inicjatyw Społeczno-Gospodarczych Gminy Lubaczów w kwocie 25 102 zł.

Warto dodać, że w gminie Lubaczów planowane są kolejne prace przy obiektach zabytkowych. Mowa tu o pracach remontowo-konserwatorskich cmentarzy w Dąbkowie i Baszni Dolnej, zespołu cerkiewno-cmentarnego w Opace, krzyży i kapliczek przydrożnych oraz na przeniesienie zabytkowego budynku gospodarczego (stodoły) na Kresową Osadę. Samorząd uzyskał wstępne promesy na te zadania w ramach Rządowego Programu Odbudowy Zabytków w kwocie 1 283 000 złotych.


Bądź na bieżąco i zostań jednym z ponad 14 tysięcy naszych obserwujących!
Śledź profil Redakcja Elubaczow na Facebooku.

zostaw odpowiedź

Please enter your comment!
Please enter your name here