W niedzielę (05.11) w Krowicy Samej miały miejsce uroczystości patriotyczno-religijne, w trakcie których upamiętniono ofiary II wojny światowej. Wydarzenie nawiązywało także do 105. rocznicy odzyskania przez Polskę Niepodległości.

Niedzielne uroczystości związane były z rocznicą poświęcenia pomnika upamiętniającego mieszkańców wsi Krowica Sama, Krowica Hołodowska, Krowica Lasowa i Budomierz pomordowanych przez nacjonalistów ukraińskich z OUN – UPA w latach 1944-1947 zamordowanych w obozie Dachau i siedzibie NKWD w Charkowie oraz żołnierzy poległych na frontach II wojny światowej.

Wydarzenie zainaugurował występ harcerzy i uczniów miejscowej Szkoły Podstawowej, który poprzedził mszę świętą w intencji Ojczyzny oraz ofiar poległych i pomordowanych upamiętnionych na pomniku. Liturgii przewodniczył ks. Mateusz Kicka – wikariusz parafii pw. Przemienienia Pańskiego. Po zakończonym nabożeństwie, parafianie i Wójt Gminy Lubaczów Wiesław Kapel podziękowali księdzu proboszczowi Pawłowi Krukowi za długoletnią posługę duszpasterską w związku z jego odejściem z parafii.

Następnie uczestnicy udali się pod pomnik, przy którym Wójt Gminy nawiązał do jego symbolik, podziękował pocztom sztandarowym oraz wszystkim obecnym za kultywowanie pamięci o pomordowanych swoich przodkach, rodakach oraz „budowniczych Niepodległej Polski”.

Na zakończenie odbyła się ceremonia złożenia kwiatów przez delegacje: rodzin pomordowanych, przedstawicieli komitetu budowy pomnika, miejscowych radnych i sołtysów, Stowarzyszenia Spadkobierców Polskich Kombatantów i Byłych Więźniów Politycznych w Horyńcu – Zdroju, Stowarzyszenia Spadkobierców Polskich Kombatantów i Byłych Więźniów w Lubaczowie, Światowego Związku Żołnierzy Armii Krajowej w Lubaczowie, Jednostki Strzeleckiej 2033 „ Strzelec” im. gen. bryg. Józefa Kustronia oraz harcerzy, Szkoły Podstawowej im. poety ks. Jana Twardowskiego w Krowicy Samej, Lokalnych Stowarzyszeń KGW, OSP i Klubu Seniora, Zespołu Śpiewaczego „Niespodzianka”, Samorządu Gminy Lubaczów na czele z Wiesławem Kaplem, Martą Tabaczek i Markiem Bojarskim.

Uroczystości w Krowicy Samej zainaugurowały cykl gminnych wydarzeń związanych z obchodami Narodowego Święta Niepodległości.

Galeria zdjęć, fot. Gmina Lubaczów.

elubaczow.com, gminalubaczow.pl


Bądź na bieżąco i zostań jednym z ponad 14 tysięcy naszych obserwujących!

1 komentarz

zostaw odpowiedź

Please enter your comment!
Please enter your name here