Miniony piątek był wyjątkowym dniem dla miłośników literatury i historii filmu w Lubaczowie. Miejska Biblioteka Publiczna w Lubaczowie miała zaszczyt gościć Grażynę Bochenek, której najnowsza książka przybliża niezwykłą historię urodzonego w Rzeszowie światowej sławy reżysera Alfreda Zinnemanna.

Podczas spotkania, autorka dzieliła się swoimi spostrzeżeniami i przemyśleniami dotyczącymi pracy nad swoją publikacją. Książka Bochenek to prawdziwy trud artystyczny, liczący około 600 stron, który stanowi ciekawą opowieść o reżyserze, który pomimo urodzenia w Rzeszowie, zawsze skrywał swoje polskie korzenie. Grażyna Bochenek podjęła trudne zadanie docierania do dokumentów i osób związanych z bohaterem jej dzieła, w tym prywatnej korespondencji jej bohatera z rodzicami i rodziną.

Warto podkreślić, że jednym z głównych celów autorki było próbowanie odpowiedzieć na pytanie, dlaczego Fred Zinnemann nigdy nie wspomniał o Polsce, a szczególnie o Rzeszowie, w którym się urodził. Spotkanie z autorką dostarczyło nie tylko interesujących faktów z życia reżysera, ale również zwróciło uwagę na problem niepamięci losów żydowskich współmieszkańców regionu.

Galeria zdjęć.


Bądź na bieżąco i zostań jednym z blisko 14 tysięcy naszych obserwujących!
Śledź profil Redakcja Elubaczow na Facebooku.

zostaw odpowiedź

Please enter your comment!
Please enter your name here