Już 20 lat pielęgnują bogactwo kulturowe naszego regionu tworząc unikatowe dzieła. Stowarzyszenie Twórców Sztuki Ziemi Lubaczowskiej wczoraj (20.09) obchodziło swój jubileusz.

W Miejskim Domu Kultury w Lubaczowie na ręce Prezes STSZL spłynęły liczne gratulacje i życzenia. W uroczystości wzięli udział przedstawiciele władz rządowych i samorządowych, lubaczowskich instytucji i organizacji. Podkreślali, że członkowie stowarzyszenia wzbogacają dorobek artystyczny niepowtarzalnymi i oryginalnymi dziełami oraz przyczyniają się do zachowania i rozwoju tradycyjnych elementów kultury ludowej. Doceniali także szczególną dbałość o wartość artystyczną i inspirowanie do jej kontynuowania. Jubileusz uświetnił występ Zespołu Ludowego Pogranicze z Lubyczy Królwskiej.

Stowarzyszenia Twórców Sztuki Ziemi Lubaczowskiej pierwotnie nosiło nazwę Stowarzyszenie Twórców Ludowych Ziemi Lubaczowskiej. Zostało założone 10 września 2003 roku. Pierwszym prezesem był malarz Jerzy Plucha (2003–2005), następnie Teresa Strut (2005–2014), a od 2014 r., zespołem kieruje Monika Szwed. Działalność stowarzyszenia opiera się na przede wszystkim na pracy społecznej członków oraz wolontariuszy.

Od początku swojej działalności członkowie działają na rzecz upowszechnienia i podtrzymywania wartości kultury ludowej i rękodzieła artystycznego w naszym regionie. Twórcy aktywnie biorą udział w wydarzeniach organizowanych nie tylko w naszym powiecie, ale również na terenie województwa podkarpackiego uczestnicząc w różnego rodzaju kiermaszach czy jarmarkach, głównie świątecznych. Artyści swoje prace często wystawiają na wystawach. Ich dzieła zobaczyć również można w Galerii Sztuki mieszczącej się w Lubaczowie przy ul. Rynek 25.

W Galerii można zobaczyć malarstwo, rysunek i grafikę, ikony, płaskorzeźby i rzeźby, serwety robione na drutach i szydełku, wikliniarstwo, haft i makarmę. Od kilku lat Galeria otwarta jest także na współczesne formy sztuki i rękodzieła: bibułkarstwo, kompozycje kwiatowe, malowane szkło, wyroby z wosku, masy solnej, scrapbooking, kubki pamiątkowe i magnesy.

Galeria zdjęć, fot, Powiat Lubaczowski.

PZ, elubaczow.com


Bądź na bieżąco i zostań jednym z blisko 14 tysięcy naszych obserwujących!
Śledź profil Redakcja Elubaczow na Facebooku.

zostaw odpowiedź

Please enter your comment!
Please enter your name here