fot. elubaczow.com, arch.

W połowie października będziemy głosować w wyborach parlamentarnych. Jeśli jednak myślisz o pracy w komisji wyborczej, to już ostatnia prosta na zgłoszenie.

Termin zgłaszania kandydatów na na członków obwodowych komisji wyborczych mija 15 września. Jej członkiem może zostać osoba, która najpóźniej w dniu zgłoszenia na kandydata ma ukończone 18 lat oraz zgłoszona zostaje na obszarze województwa, w którym stale zamieszkuje. Kandydatami do składu komisji nie mogą być m.in. sam kandydat w wyborach, komisarz wyborczy, mąż zaufania, urzędnik wyborczy, obserwator społeczny, małżonek kandydata w wyborach, jego rodzeństwo, rodzice, dziadkowie. Członków komisji powołuje się spośród kandydatów zgłoszonych przez pełnomocników komitetów wyborczych lub upoważnione przez nich osoby.

Za pracę w komisji przysługuje dieta. Przewodniczący dostaną 800 zł, zastępcy przewodniczącego – 700 zł, a członkowie – 600 zł. Warto jednak pamiętać, że 15 października ta sama komisja będzie pracować przy wyborach do Sejmu i Senatu RP oraz przy referendum.

Zgodnie z kalendarzem wyborczym do 25 września następuje powołanie obwodowych komisji wyborczych, podanie do publicznej wiadomości informacji o numerach i granicach obwodów głosowania utworzonych za granicą oraz o siedzibach obwodowych komisji wyborczych.


Bądź na bieżąco i zostań jednym z ponad 14 tysięcy naszych obserwujących!

1 komentarz

zostaw odpowiedź

Please enter your comment!
Please enter your name here