W Muzeum Kresów w Lubaczowie odbędzie się cykl wydarzeń, które przygotowane zostaną w ramach 31. edycji Europejskich Dni Dziedzictwa, organizowanych przez Narodowy Instytut Dziedzictwa. Tegorocznym hasłem jest „Żywe dziedzictwo – tradycje od pokoleń”. Na uczestników czekają dwie bezpłatne wycieczki oraz koncert zespołu Wernyhora.

Pierwsza wycieczka, piesza, pod nazwą „Szlakiem kamieniarstwa bruśnieńskiego”, odbędzie się w sobotę, 9 września. Spotkanie uczestników będzie miało miejsce o godz. 10.00 na parkingu przy zalewie w Horyńcu-Zdroju. W trakcie wycieczki uczestnicy zwiedzą Horyniec-Zdrój, Radruż oraz ścieżkę przyrodniczo-kulturową „Dębisko – Kruszyna”. Przewodnikiem będzie Małgorzata Skulimowska. Spotkanie zakończy się wspólnym ogniskiem.

Druga wycieczka, pieszo-samochodowa, „Szlakiem pustelni” odbędzie się w sobotę, 16 września. Rozpocznie się ona o godz. 10.00 na parkingu przy klasztorze Franciszkanów w Horyńcu-Zdroju. W czasie podróży uczestnicy zwiedzą Horyniec-Zdrój, Prusie, Monastyr, Brusno i Pizun. To spotkanie również zakończone zostanie wspólnym ogniskiem.

Cykl wydarzeń zamknięty zostanie występem zespołu Wernyhora, podczas którego grupa z Sanoka zaprezentuje tradycyjną muzykę Roztocza. Koncert odbędzie się w cerkwi pw. Przenajświętszej Bogurodzicy w Chotyńcu w niedzielę, 17 września o godz. 17.00.

– Koncert odbędzie się w ramach projektu “Fotograficzne i muzyczne portrety dawnego Roztocza”, dofinansowanego ze środków Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego w ramach programu Narodowego Centrum Kultury “EtnoPolska. Edycja 2023”. Będzie to pierwszy z cyklu koncertów, w trakcie której Werynhora, wespół z Krajką, zaprezentują tradycyjną muzykę Roztocza. Kolejne koncerty odbędą się w Hrebennem, Mycowie i Radrużu – wyjaśniają organizatorzy.

Więcej informacji o wydarzeniach i zasady uczestnictwa w wycieczkach znajdziecie na plakatach.

PZ, elubaczow.com


Bądź na bieżąco i zostań jednym z ponad 14 tysięcy naszych obserwujących!

zostaw odpowiedź

Please enter your comment!
Please enter your name here