W niedzielę (03.09) w Wólce Krowickiej odbyło się Gminno-Dekanalne Święto Plonów. Społeczność lokalna i ich goście zebrali się razem, by celebrować i dziękować za dobrodziejstwa, jakie przyniosła natura.

Święto Plonów jest czasem radości i wdzięczności za dobre plony, które udało się zdobyć dzięki ciężkiej pracy rolników. Tegoroczne świętowanie rozpoczęło się od uroczystego przemarszu korowodu dożynkowego do miejscowego kościoła, gdzie odprawiona została msza święta dziękczynna, której przewodniczył ksiądz dziekan Andrzej Stopyra. W jej trakcie m.in. złożono dary oraz poświęcono wieńce dożynkowe.

W wydarzeniu wzięli udział zaproszeni goście m.in.: Teresa Pamuła – Poseł na
Sejm RP, delegacja samorządu Miasta Jaworowa na Ukrainie, przedstawiciel senatora Mieczysława Golby, starosta i wicestarosta lubaczowski – Zenon Swatek
oraz Barbara Broź, przedstawiciele służb mundurowych, instytucji oraz
organizacji związanych ze wsparciem rolnictwa, a także mieszkańcy gminy, rolnicy i
przedsiębiorcy.

Dalsza część wydarzania miała miejsce na placu dożynkowym. Tutaj odbył się tradycyjny obrzęd dożynkowy z przekazaniem chleba oraz okolicznościowe przemówienia. W programie tegorocznego święta nie mogło zabraknąć występów artystycznych. Na tegorocznej dożynkowej scenie wystąpiły dzieci z Przedszkola w Lisich Jamach,
Zespół Pieśni i Tańca „Kresy”, Zespół Śpiewaczy „Niespodzianka”, Zespół „Radość”,
Zespół „Katarzynki”, Kapela Ludowa „Raniżowanie”, na wieczornej zabawie grał
Zespół Hit Hunters. Mieszkańcy bawili się do późnych godzin nocnych.

Nie zabrakło również konkursów dożynkowych z cennymi nagrodami. Wybrano najpiękniejszy wieniec dożynkowy i najlepszy chleb domowego wypieku. W konkursie wieńcowym zwyciężyło KGW Budomierz, przed KGW Krowica Hołodowska i KGW Załuże. Wyróżnienia otrzymały: KGW Bałaje i KGW Krowica Sama. W ocenie jury najlepszy chleb upiekły natomiast gospodynie z KGW w Borowej Górze, przed KGW w Dąbrowie i KGW w Krowicy Hołodowskiej. Wyróżnienie przyznano KGW w Załużu i KGW w Antonikach.

Uczestnicy dożynek mieli także okazję spróbowania regionalnych potraw i produktów wiejskich, czy zakupić lokalne rękodzieło. Organizatorzy zadbali także o atrakcje dla dzieci i młodzieży. Święto Plonów zwieńczyła wieczorna zabawa z zespołem muzycznym.

Galeria zdjęć.


Bądź na bieżąco i zostań jednym z ponad 14 tysięcy naszych obserwujących!

2 komentarze

  1. Za PiS-u niestety często tak wyglądają dożynki. Gdzie są dożynki w samorządzie PiS to są zapraszani tylko ludzie z PiS. Za PSL nie było czegoś takiego, że jak był ktoś z PiS to nie był zapraszany. A tutaj od kiedy PiS przejął władzę w powiecie i połowę samorządów PiS ..dusi się we własnym sosie” na dożynkach.

    • @AntyPiS nie ośmieszają się proszę. Być może Ty nie pamiętasz, więc zapytaj starszych kolegów z PSL jak były organizowane dożynki za Waszych czasów. Na powiatowych to starosta Józef nawet koalicjanta nie dopuszczał do głosu, o pozycji to już w ogóle nie było żadnej mowy. To są fakty!
      Teraz na dożynkach powiatowych organizowanych przez starostę z PiS głos mógł zabrać m.in. radny Piotrowski, więc szacunek za to.

zostaw odpowiedź

Please enter your comment!
Please enter your name here