Fot. PSP w Łukawcu, arch.

Jedną ze ścian Publicznej Szkoły Podstawowej w Łukawcu zdobi mural, który upamiętnia Bohaterów Września 1939 roku. Oficjalne odsłonięcie odbędzie się 4 września.

Uroczystości rozpoczną się o godzinie 8:00 uroczystą mszą świętą w kościele parafialnym. Następnie o godzinie 9:00 odbędzie się przemarsz ze sztandarami do szkoły, gdzie zostanie odśpiewany hymn narodowy i wciągnięta zostanie flaga na maszt. Później dyrektor placówki wygłosi przemówienie, po czym głos zabiorą zaproszeni goście.

O godz. 9:40 nastąpi odsłonięcie muralu na budynku szkoły, który nawiązuje do historii związanej z II wojną światową i lokalnymi wydarzeniami. Mural ma nie tylko być wizytówką szkoły, ale również elementem edukacyjnym.

Po odsłonięciu muralu odbędzie się Apel Poległych, który poprowadzi 25. Drużyna ZHP w PSP w Łukawcu. Następnie zostaną złożone wiązanki kwiatów i zapalone znicze.

Warto wspomnieć, że wybór tematyki muralu nie jest przypadkowy. Bohaterscy obrońcy września 1939 roku oraz wydarzenia z tamtego okresu są nierozłączne z historią i działalnością szkoły podstawowej w Łukawcu. Obecny budynek oddano do użytku w 1936 roku z inicjatywy oficera rezerwy Bolesława Müllera, a w 1969 roku nadano mu imię „Bohaterów września 1939 roku”.

Szkoła w Łukawcu dba również o pielęgnowanie pamięci narodowej i wychowanie patriotyczne na różne sposoby. W jej logo znajduje się Krzyż Virtuti Militari z napisem „Publiczna Szkoła Podstawowa w Łukawcu im. Bohaterów Września 1939”. Ponadto, w placówce funkcjonuje Izba Pamięci Narodowej z pamiątkami z okresu II wojny światowej, a uczniowie sprawują pieczę nad Cmentarzem Wojennym, gdzie spoczywają żołnierze polegli podczas I wojny światowej.

Mural został zrealizowany w ramach projektu „Pamięci Bohaterów Września 1939 roku – mural na Publicznej Szkole Podstawowej”, który został dofinansowany ze środków Biura „Niepodległa” w ramach Programu Dotacyjnego „Niepodległa”.

PZ, elubaczow.com


Bądź na bieżąco i zostań jednym z ponad 14 tysięcy naszych obserwujących!

1 komentarz

zostaw odpowiedź

Please enter your comment!
Please enter your name here