W niedzielę (27.08) w Horyńcu-Zdroju odbyły się Dożynki Powiatowo-Gminne. Uroczystości rozpoczęła mszą świętą dziękczynną w intencji rolników oraz za zebrane plony w Kościele Zdrojowym.

Po liturgii korowód dożynkowy przeszedł do Parku Zdrojowego, gdzie odbyła się oficjalna część uroczystości. W jej trakcie miały miejsce okolicznościowe przemówienia oraz odznaczenie zasłużonych rolników. Na scenie także zespoły folklorystyczne, a w jej okolicy wystawili się rękodzielnicy i gospodynie.

W konkursie na najpiękniejszy wieniec dożynkowy zwyciężyło KGW z Horyńca-Zdroju, które przygotowało ogromny wieniec w tradycyjnej formie korony.Drugie miejsce zajęło KGW z Budomierza, a trzecie KGW z Zabiałej.

W konkursie kulinarnym jury (Krzysztof Zieliński ze Stowarzyszenia „Pro Carpathia”, znawca regionalnych kulinariów,  Andrzej Węgierak – szef kuchni w „Kresowej Osadzie” oraz Marta Tabaczek – Przewodnicząca Rady Powiatu w Lubaczowie) najbardziej posmakowały „Gołąbki z tartymi ziemniakami, kaszą i sosem z borowików”, przygotowane przez KGW Budomierz. Drugie miejsce zajęło KGW Stary Lubliniec wieś za „Pierś z kaczki z kopytkami szpinakowymi”, a trzecie KGW Zabiała, które przygotowało „Pierogi z ziemniakami i  kiszoną kapustą”. Wyróżnienie specjalne trafiło do KGW Uszkowce za „Szwaby ze skwarkami”.

Galeria zdjęć, fot. Krystian Kłysewicz.


Bądź na bieżąco i zostań jednym z ponad 14 tysięcy naszych obserwujących!

zostaw odpowiedź

Please enter your comment!
Please enter your name here